• YARIM ALTIN
  8.021,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2748
  % 0,03
 • € EURO
  34,9713
  % -0,05
 • £ POUND
  40,6971
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4691
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3539
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2022748,140
  % 1,57
 • BIST 100
  %

Ripple Nedir?

Ripple Nedir?

Ripple kripto para değeridir. Para gönderimi için kullanılan bir protokoldür. Ripple ödeme protokolü, merkezi bir para birimidir. Ripple, blok zincir teknolojisi üzerine sistemini kurarak işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ripple kripto para birimi XPR şeklinde kullanılmaktadır.

Ripple Ne Zaman Kuruldu?

Ripple’ın geliştirildiği tarih 2012 yılıdır. Ripple sistem fikri ilk başta Ryan Fugger tarafından 2004 yılında ortaya çıkarıldı. Ryan Fugger, projeyi geliştirdikten sonra Jed McCaleb ve Chris Larsen’a Ripple fikrini devretti. 2012 yılında Jed McCaleb ve Chris Larsen tarafından Ripple  (XPR) piyasaya sunuldu. 2013 yılında Ripple, Ripple Labs olarak isim değişikliğine gitti.

Ripple’ın Amacı Nedir?

ripplein kurulus amaci

Ripple sistemindeki amaç, para transferlerinde kullanılan büyük miktarların güvenli ve uygun ücretler doğrultusunda yapılmasını sağlamaktır. Transfer işlemleri blockckhain üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

RippleNet Nedir?

RippleNet, Ripple tarafından kurulan platformdur. RippleNet, kurumlar arasındaki ödeme işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. RippleNet üzerinden yapılan işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Dogecoin nedir? yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ripple Nasıl Çalışır?

Ripple çalışma şekli olarak diğer kripto para birimlerinden ayrılmaktadır. Ripple, blockchain teknolojisini kapsayan dağıtık defter teknolojisinden yararlanarak bir çalışma düzeni oluşturur. Aynı zamanda şirket tarafından oluşturulan Ripple Protocol Consensur Algorithm ile çalışır. Ripple üzerinden gerçekleştirilen işlemler, kullanılan teknolojiler ile doğrulanır ve onaylanır.

Ripple Protocol Consensur Algorithm Nedir?

RPCA olarak kısaltılan Ripple Protocol Consensur Algorithm, Ripple patentli bir algoritma teknolojisidir.Ripple Protocol Consensur Algorithm içerisinde nodelar yer alır. Nodelar yönlendirici görevindedirler. Ripple Protocol Consensur Algorithm çalışma prensibinde, tüm bu nodeların aynı fikirde çalışması gerekir.

Ripple Madenciliği Nedir?

Ripple madenciliği yapılmamaktadır. Kripto para birimlerinde üretim yapılırken Ripple sisteminde üretim yapılmamaktadır. Ripple değeri olan XPR değerleri şirket tarafından üretilir. Şirket, ürettiği para biriminin tamamını piyasa sürmez,üretilen değerin belirli bir yüzdesi kullanılır.

Ripple Nasıl Satın Alınır?

Ripple satın alma işlemi için kripto para birimi borsalarının yer aldığı platformlara üye olmanız gerekir. Bu platformlar üzerinden oluşturacağınız hesap ile XPR para birimini alabilirsiniz. Ripple satın alım işlemini Türk Lirası ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Ripple Cüzdan Nedir?

Ripple cüzdan, elinizde olan varlıkları kullanabilmeniz için gerekli işlemleri sunan yazılımları oluşturur. Ripple cüzdan ile hesabınızdaki bakiyeyi görebilir, transfer işlemlerini yapabilirsiniz. Ripple cüzdan ile yapacağınız işlemler blockchain teknolojisi üzerinden gerçekleştirilir. Ripple cüzdan, anahtar özelliği ile güvenli bir kullanım alanı yaratır.

Ripple Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Ripple cüzdanları farklı türlere ayrılmaktadır. Ripple (XPR) işlemlerini yapabileceğiniz cüzdan çeşitleri şunlardır:

 • Masaüstü cüzdan
 • Kağıt Cüzdan
 • Web Cüzdan

Ripple Masaüstü Cüzdan Nedir?

Masaüstü cüzdan, bilgisayarlaraindirilip kullanılabilen cüzdan çeşididir.Masaüstü bilgisayarlarda da özel ve genel anahtarlar oluşturulur. Bu anahtarlar ile Ripple cüzdanınız, bağlı olduğu cihazın hafızasına kayıtlı olur. Masaüstü Ripple cüzdan, interet üzerinden gelebilecek sorunlara karşı açıktır. Bu sebeple masaüstü cüzdanın içerisinde küçük miktarda para birimleri bulundurulmalıdır.

Ripple Kağıt Cüzdan Nedir?

Kağıt cüzdan, internet ortamında kullanılmayan cüzdan türüdür. Ripple kağıt cüzdanına çıktı yolu ile ulaşabilirsiniz. Kağıt cüzdanlar internet ile bağlantılı olmadığı için internet üzerinden gelebilecek sorunlarla da karşı karşıya kalmaz. Bu özelliği ile Ripple kağıt cüzdan, güvenli bir cüzdan türüdür. Ripple kağıt cüzdan elinizde tutabileceğiniz bir cüzdan çşidi olduğu için kaybolmaması adına özenle saklamanız gerekir.

Ripple Web Cüzdan Nedir?

ripple web cuzdan nedir

Web cüzdan, şirketler aracılığı ile ulaşabileceğiniz cüzdan tutarıdır. Ripple web cüzdanları, internetin olduğu tüm ortamlardan kolaylıkla kullanılabilir. Ripple web cüzdanı alırken dikkat etmeniz gereken nokta cüzdanı alacağınız şirketin güvenli olup olmadığıdır. Bunun için web cüzdanı almadan önce tercih edeceğiniz şirketle ilgili kısa bir araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

Ripple (XPR) Altyapısında Neler Bulunur?

Ripple’ın altyapısında bulunun unsurlar; XRPL kayıt defterleri, Unique Node List (UNL), Ripple Net şeklindedir. XRPL kayıt defterleri ile tüm işlemler kayıt altına alınır. XRPL kayıt defterleri onaylayıcılar tarafından kontrol edilir. Ripple, kullanıcılara gerçekleştirilen işlemleri onaylamaları için Unique Node List kullanımını önerir. Ripple Net altyapısı ise kullanıcıların alıcılara dönüştürdükleri XRP’leri göndermelerini sağlar. Gönderilen para alıcı tarafından istenilen birime dönüştürülebilir.

Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

Ripple’ın avantajlı yönleri bulunur. Ripple ödeme protokolü avantajları şöyledir:

 • Blockchain teknolojisini kullanan Ripple protokolü, düşük maliyete uluslararası alanda para gönderimi ve para transferliğini yapar.
 • Ripple (XRP)’in işlem hacmi oldukça yüksektir. Bu sebeple birçok kripto para birimi borsasında Ripple işlemleri yapılır.
 • Değeri yüksek olan kripto para birimleri arasında Ripple, üst sıralarda yer almaktadır.
 • Ripple, merkezi bir kuruma bağlı şekilde çalışır.
 • Ripple protokolü, şirketler ve bankalar ile işbirliği yaparak değerini yükseltmektedir.

Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ripple ve Bitcoin farkları bu iki kripto para birimine bağlı sistemleri birbirinden ayırmaktadır. Ripple ve Bitcoin arasındaki farklar şu şekildedir:

 • Ripple’ın arkasında bulunan bir şirket var iken Bitcoin merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir.
 • Bitcoin herkese hitap eden bir para değeri iken Ripple çoğunluklara kurumlara hitap etmektedir. Ripple kurumsal şirketler için hizmet vermektedir.
 • Ripple’ın kripto para birimi XRP, şirket tarafından müdahale edilmeye müsaittir. Bitcoin ise bir otoriteye bağlı olmadığı için kripto para değerine müdahale edilmez.
 • Ripple, Bitcoin işlemlerine göre daha hızlıdır. Bitcoin’in bir saniyede yaptığı işlemin binlerce fazlası Ripple üzerinden yapılabilir.
 • Bitcoin’in komisyon ücretleri Ripple’ın ücretlerinden fazla olabilir. Bu sebeple Ripple, daha uyguna işlemleri gerçekleştirir.

Cardano nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Ripple ve Bitcoin Arasındaki Teknoloji Farkları Neler?

Ripple ve Bitcoin teknolojileri farklılık gösterir. Ripple maden üretimi yapmadığı için  XRP kripto para birimini kullanarak işlemleri gerçekleştirir. Bu işlemleri oluşturulan kayıt defterleri ile onaylar. Bitcoin ise maden üretimi yapmaktadır. Bitcoin’in maden üretiminde kullandığı teknoloji Blockchain tabanlı proof-of-work sistemidir. Ripple, Bitcoin teknolojisinden farklı olarak sunucular tarafından yönetilir.

Ripple İşlem Hızı Nasıl?

XRP işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. XRP ile yapılan işlemler dört ve beş saniye aralığında sürüp onaylanır. Ripple’ın işlem hızı Bitcoin’den oldukça fazladır. Bitcoin işlem süreleri dakikalarca sürebilirken Ripple işlem onaylarını saniyeler içerisinde gerçekleştirebilir.

Ripple (XRP) Bankadan Satın Alınır Mı?

XRP alımı için bankalara başvurulabilir. Her banka XRP alımı yapmasa da bazı bankalar bu işlemi gerçekleştirmektedir.  XRP alımı yapacağınız borsa platformlarında hangi bankaların yer aldığına bakabilirsiniz. Tercih ettiğiniz platform Türkiye’deki bankalar ile işlem yapabiliyorsa Türk Lirası ile XRP alımı yapabilirsiniz. Havale ve EFT ile işlemleriniz gerçekleştirilir.

Ripple Ortaklıkları Neler?

Ripple, çeşitli ortaklıklar ile gelişmeyi hedeflemekte. Özelliklere kurumlara hizmet veren Ripple, bünyesine şirketleri dahil ederek gelişme gösteriyor. Ripple’ın kurduğu bazı ortaklıklar şunlar:

 • FairFX
 • InstaReM
 • xCurrent 
 • RationalFX

Ripple Geleceği

Ripple’ın geleceğine yönelik çeşitli yorumlar yapılmakta. Uzmanlar ve Ripple kullanıcılar, XRP ile yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının ortaya çıkacağını düşünmekte. Bazı uzmanlara göre ise XRP işlemi olumsuz yönde ilerleyebilir yönünde. Ripple ödeme protokolü için iyimser bir tablo ortaya çıkmakta. Ripple’ın gelişme çalışmaları, kurduğu ortaklıklar olumlu bir imaj sergilese de kripto para borsasında yaşanacak durumlar, değişen dengeler geleceğini belirleyecektir.

YORUMLAR YAZ
 • Tarım Kredisi Veren Bankalar 2021 – Bankalar Hakkında Bilgiler, Kredi Kaberleri3 yıl önce
 • […] Ripple nedir? Yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz. […]

 • Uniswap Nedir? – Bankalar Hakkında Bilgiler, Kredi Kaberleri3 yıl önce
 • […] Ripple Nedir? yazısını da inceleyebilirsiniz. […]