• YARIM ALTIN
  7.812,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3299
  % -0,02
 • € EURO
  35,1683
  % 0,58
 • £ POUND
  41,7513
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  4,4515
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3618
  % -0,44
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nedir?

Dogecoin kripto para birimi piyasasında yer alan değerdir. Dogecoin, bankacılık işlem ücreti bulunmayan eğlenceli bir sistemdir. Dogecoin’in kripto para birimi piyasada DOGE değeri olarak yer alır. Dogecoin (DOGE), transfer işlemlerini blockchain ağı üzerinden gerçekleştirir. Blockchain ağı, Litecoin kripto para birimi tarafından kurulmuştur. Bu sebeple Litecoin’de yapılan güncellemeler Dogecoin’de de yapılır.

Dogecoin Ne Zaman Kuruldu?

Dogecoin’in çıkartıldığı dönem 2013 yılıdır. Dogecoin (DOGE), Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından kuruldu. Jackson Palmer ve Billy Markus yazılım mühendisleridir. Dogecoin piyasaya sürüldükten bir sene sonra, 2014 yılında önemli ölçüde bir gelişme göstererek birçok kripto para biriminin önüne geçmiştir.

Cardano nedir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Dogecoin Amacı Nedir?

dogecoin amaci nedir

Dogecoin’in çıkışındaki amaçta diğer kripto para birimlerine göre daha kolay bir erişim sağlamak vardır. Kripto para birimlerinde yaşanan karmaşıklığa alternatif bir çözüm sunmayı amaçlamıştır. Ayrıca Dogecoin, ödeme sisteminde eğlence odaklı bir anlayış benimsemiştir.

Dogecoin’in Hedefi Nedir?

Dogecoin hedefleri arasında iyi niyet, eğlence ve yardım bulunur. Bu anlayışlar doğrultusunda Dogecoin ekibi hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik çalışmalarda bulunur. Kâr amacı gütmeyen bir topluluk olan Dogecoin, dost canlısı olarak çalışmalarını sürdürmeyi hedeflemekte.

Dogecoin (DOGE) Özellikleri Neler?

Dogecoin’in özellikleri arasında önemli unsurlar yer alır. Dogecoin’in özellikleri şöyledir:

 • Dogecoin, kripto para birimi borsasında yer alan en aktif değerdir.
 • Dogecoin, büyük bir topluluğa sahiptir.
 • Dogecoin, bahşiş amaçlı kullanılabilir. Dogecoin kullanıcıları başka kullanıcılara bahşiş anlayışı ile para gönderimi yapabilir.
 • Dogecoin ile çeşitli projeler finanse edilebilir.
 • Dogecoin enflasyonist anlayışına sahiptir.
 • Dogecoin, uzun vadede yapılacak işlemler için uygun ve avantajlıdır.
 • Dogecoin, bankacılık ücretlerinden muaf tutan bir sistemle çalışır.
 • Dogecoin, dost canlısı olarak çalışma prensibine sahiptir.

Dogecoin’i Diğer Kripto Para Birimlerinden Ayıran Fark Nedir?

Dogecoin, diğer kripto birimlerinden sunduğu hizmet ve anlayış ile ayrışmaktadır. Dogecoin’in diğer kripto para birimlerinden ayrıldığı en önemli nokta ise enflasyonist olmasıdır. Dogecoin, enflasyonist olduğu için sistemindeki coin miktarında sınırlama olmaz. Bu özelliği ile diğer kripto para değerlerinden farklıdır.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin alımı yapabilmek için kripto para birimi borsalarında yer alan platformları kullanmak gerekir. Bu platformlar üzerinden DOGE işlemlerinizi yapabilmeniz için hesap oluşturmanız gerekir. Tercih ettiğiniz platformda hesabınız oluşturduktan sonra kimlik doğrulama işlemi yaparak DOGE işlemlerinize başlayabilirsiniz. Dogecoin alımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tercih edeceğiniz platformun güvenli olmasıdır.

Dogecoin Cüzdan Nedir?

Dogecoin cüzdan ile işlem yapmak, alım satımları gerçekleştirmek mümkün. DOGE işlemleri için Dogecoin cüzdan almanız gerekir. Bu cüzdanı kripto para birimi borsasında yer alan platformlar üzerinden alabilirsiniz.

Dogecoin Cüzdan Çeşitleri Neler?

Dogecoin cüzdan farklı çeşitlerde bulunabilir. Farklı sistemlere sahip olan bu cüzdanlardan size uygun olanı tercih ederek kullanıma başlayabilirsiniz. Dogecoin cüzdan çeşitleri şunlardır:

Yazılım Cüzdanları

Dogecoin cüzdan indirme işlemini yapabileceğiniz cüzdan türüdür. Yazılım cüzdan için kripto para birimi borsasında cüzdan hizmeti sunan platformlar tercih edilmelidir.

Online Cüzdanlar

Dogecoin alımı için kripto para birimi borsası sitelerine başvurmanız gerekir. Bu siteler üzerinden Dogecoin online cüzdan alımı da yapabilirsiniz. Dogecoin (DOGE) ve cüzdan alımı yapacağınız sitenin güvenilir olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Kağıt Cüzdanlar

Dijital ortamda bulunmayan, fiziksel olarak elde edebileceğiniz cüzdandır. Bilgilerinizin yer aldığı cüzdan türüdür. Dogecoin cüzdan alımında kağıt cüzdanı tercih etmeniz daha güvenli olabilir. Kağıt cüzdanlarının internetle bağlantısı olmadığı için internet üzerinden gelebilecek siber saldırılarla da karşı karşıya kalmaz.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanlar yanınızda taşıyabileceğiniz cüzdan türüdür. Dogecoin için aldığınız donanım cüzdanı USB ve hard disk gibi cihazlarla taşınabilir. Dogecoin donanım cüzdanları güvenilirdir.

Dogecoin Core

Dogecoin core cüzdanı, Dogecoin projesini geliştirenler tarafından çıkartılan cüzdan türüdür.  Dogecoin core cüzdanını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dogecoin core cüzdanı, donanım cüzdan türleri arasında yer alan cüzdan türüdür. Dogecoin Core cüzdanı açık kaynaklıdır. Dogecoin Core cüzdanı ile özel anahtarlarınız olur.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği yapımında iki farklı seçenek kullanılır. Dogecoin madenciliği için kullanıcıların kullanabilecekleri seçenekler şöyledir:

 • Solo madencilik
 • Havuz madencilik

Dogecoin madenciliğinde yapılan solo madencilik, kişiler tarafından yapılabilir. Havuz madenciliğinde ise ödül kazanma anlayışı vardır. Havuz madenciliğinde işlem güçlerini arttırmaya ve paylaşmaya yönelik çalışmalar bulunur. Dogecoin madenciliğinde önemli olan diğer noktalar da şöyledir:

 •  Blockchain tabancı çalışan Dogecoin madenciliği ödüllendirme sistemi üzerine kuruludur.
 • Dogecoin (DOGE) madenciliği işlemlerinde blok süresi bir dakikadır.
 • Dogecoin (DOGE) madenciliğinde işlemler diğer kripto para birimlerine göre hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Bankalardan Dogecoin Alımı Yapılır Mı?

Dogecoin alımı banka üzerinden yapılabilir. Türkiye’de ki bankalar üzerinden de Dogecoin (DOGE) alımı söz konusudur. Banka hesabınızdan yapacağınız para transferi ile DOGE alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri banka üzerinden EFT ve Havale aracılığıyla da yapmanız mümkün.

Dogecoin Fiyatı Sabit Midir?

Dogecoin fiyatları sabit değildir. Dogecoin için kullanılacak araçlara göre fiyatlarda değişiklik söz konusu olur. DOGE kripto para birimi olduğu için kullanıldığı alanlarda kişilere bağlı olarak da fiyatlanabilir.

Dogecoin Güvenilir Mi?

dogecoin guvenilir mi

Dogecoin güvenirliği arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunsa da sıkıntıların yaşandığı durumlar da söz konusu olmuştur. Bu sebeple Dogecoin alacağınız platformlara dikkat etmeniz, Dogecoin alımından önce tercih edeceğiniz platforma dair araştırma yapmanız önemlidir.

Binance coin nedir? sitemizden göz atabilirsiniz.

Dogecoin Rakipleri Kimler?

Dogecoin’in piyasada rakipleri bulunur. Kripto para birimi borsasında yer alan Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi ağlar, Dogecoin’in rakipleridir. Dogecoin’in rakipleri kripto para birimi borsası olsa da Dogecoin’in çalışma anlayışında değerli bir token olmak yoktur.  Dogecoin ekibi, DOGE ile herkesin düşük miktarlarda yatırım yapabilmesini amaçlar.

Dogecoin Gelişiminde Neler Yaşandı?

Dogecoin ortaya çıkışıyla gelişmeler beraberinde geldi. Dogecoin kurucuları, eğlence amaçlı olarak ortaya koydukları Dogecoin’in olumlu yönde geliştiğini açıklamışlardır. 2013 yılında Dogecoin tanıtımı yapıldıktan sonra 2014 yılında Dogecoin, NASCAR pilotu Josh Wise’a sponsor olmak için DOGE birikimi yaptı. Bu gelişmelerin ardından Dogecoin bir süreliğine durgunluk dönemine girdi. 2017 yılında 1 milyar dolarlık artış ile piyasada üst sıralara çıkmaya başardı. Dogecoin, 2021 yılı itibari ile büyük bir topluluğa sahip olmuştur.

Dogecoin’in Yaşadığı Yükselmenin Sebepleri Neler?

Dogecoin son yıllarda yükselişe geçti. Bu yükselişin ardında yatan nedenler bulunmakta. İlk olarak DeFi projelerinin gelişmesinin ardından uzmanlar ve analistler, Dogecoin yükselişinin bu gelişme ile bağlantısı olduğunu belirtti. Merkeziyetsiz sistemin popülerliğinin artmasıyla da Dogecoin olumlu yönden etkilenmiştir. En son gelişme olarak Elon Musk’ın sosyal medyasından Dogecoin’i paylaşması, DOGE değerinin yükselmesinde etkili olmuştur.

Dogecoin Geleceği

Dogecoin geleceği olumlu çizgide ilerlemekte. Çıktığı günden buyana yükselişte olan ve önemli yatırımlar yapan Dogecoin, 2013 yılından bu yana zaman zaman durgun dönemler de yaşamıştır. Son dönemlerde fiyatı yükselen Dogecoin (DOGE) için uzmanlar ve analistler yükselmeye eğimli bir değer olduğu görüşünde. Tabii her kripto para borsası gibi Dogecoin içinde kesin konuşmak söz konusu değildir. Piyasa durumu ve Dogecoin’in ilerleyişine göre geleceği şekillenecektir.

YORUMLAR YAZ
 • Ripple Nedir? – Bankalar Hakkında Bilgiler, Kredi Kaberleri3 yıl önce
 • […] Dogecoin nedir? yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz. […]