• YARIM ALTIN
  7.969,00
  % 0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3021
  % 0,06
 • € EURO
  34,9971
  % 0,46
 • £ POUND
  40,6791
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  4,4666
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3538
  % 0,45
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Cardano Nedir?

Cardano Nedir?

Cardano kripto para birimi ağıdır. Kripto para alımı ya da gönderimi için kullanılan, blockchain tabanlı platformdur. Cardano, ADA kripto para birimine sahiptir. Cardano ağı, sadece kripto para birimi değildir. Aynı zamanda Cardano platformu, finansal uygulamaları yürüten bir teknolojidir.

Cardano Ne Zaman Kuruldu?

Cardano’nun kullanılmaya başlandığı tarih 2017 yılıdır. Cardana platformu, ilk olarak 2015 yılında geliştirilmeye başlandı. Yapılan çalışmaların ardından 2017 yılında faaliyete geçti. Cardano,  Ethereum ve BitShares’in kurucularından Charles Hoskinson’un projesidir. Cardano ağına dair atılan adımlar, Cardano Vakfı tarafından denetlenmektedir.

Stellar nedir? yazısına göz atabilirsiniz.

Cardano Platformunun Amacı Nedir?

cardadonyn platform amaci

Cardano’nun amacı, kripto para değerinin geleceğini temsil ederek güvenli olmasını, hızlı ve kolay transferleri yapmaktır. Cardano platformu, hizmetleriyle kullanıcıların gizliliğini ve ihtiyaçlarını dengelemeyi amaç edinir. Cardano, yenilikçi işlem modeli ile herkesin finansal işlemlere erişimini ve katılımını arttırmayı amaçlar.

Cardano’nun Hedefleri Neler?

Cardano platformunun hedefleri şöyledir:

 • Düzenleyici kurumlarla uyum sağlamak.
 • Düzenleyiciler için Cardano çalışma prensibine uygun olan bir zemin hazırlamak.
 • Muhasebe ve hesaplama işlemlerinin farklı tabakalar oluşturmak.
 • Birden fazla olan varlığı hesaba katmak.
 • Çok karmaşık DApp’leri de çalıştırma yeteneğini sağlamayı hedefler.

Cardano (ADA) Madenciliği Nedir?

Cardano madenciliği Proof of Stake yöntemi ile yapılır. Cardano madenciliği için Cardano cüzdanı almak gerekir. Cardona cüzdanına ekleyeceğiniz kripto bara birimi değeri ile madencilik işlerini yürütür.

Cardano (ADA) Nasıl Alınır?

Cardona satın alım işlemleri için kripto para borsasında yer alan platformlara başvurulur. Bu platformlar üzerinden Cardano satın alma işlemleri yapılır. Cardano satın alımında Türk Lirası’da kullanılabilir. Çeşitli platformlar Cardano alımında Türk Lirası ile işlem yapmaktadır.Cardano alımı için kullanacağınız borsanın güvenli olup olmadığını araştırmanız faydalı olacaktır.

Cardano (ADA) Cüzdan Nedir?

Cardano’da yapılacak işlemlerde cüzdan kullanımı gereklidir. Cardano kripto para birimi olan AD tokenleri için kripto para borsalarının cüzdanları tercih edilebilir. Bu platformlardan seçeceğiniz cüzdanlar ile Cardano yatırımı ya da satın alma işlemleri yapılır. 

Cardano Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Cardano işlemlerini yapabileceğiniz cüzdanlar farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Cardona için kullanabileceğiniz cüzdan çeşitleri şunlardır:

 • Masaüstü cüzdan
 • Donanım cüzdan
 • Mobil cüzdan
 • Web cüzdan

Cardano Masaüstü Cüzdan Nedir?

Masaüstü cüzdan ile bilgisayarınıza cüzdanınızı indirebilirsiniz. Masaüstü cüzdanlarda özel anahtarlar ile kontrol sağlayabilirsiniz. Masaüstü Cardano cüzdanınızdaki tüm bilgiler bilgisayarın hafızasına kaydedilir.

Cardano Donanım Cüzdan Nedir?

Donanım cüzdan için kripto para borsası platformlarına göz atabilirsiniz. Seçeceğiniz platformdan donanım cüzdanınızı alabilirsiniz. Donanım cüzdan güvenilirdir.

Cardano Mobil Cüzdan Nedir?

Mobil cüzdan, internetin olduğu her yerden rahatlıkla kullanabileceğiniz cüzdan türüdür. Cüzdan hizmeti sunan platformlardan Cardano mobil cüzdan alabilirsiniz.

Cardano Web Cüzdanı Nedir?

Web cüzdanları, kendi cüzdanlarınızı oluşturmanıza yardımcı olan cüzdan türüdür. Web cüzdanının alınacağı platformların güvenli olup olmadığı araştırılmalıdır. Web Cardona cüzdanları, internetin olduğu her ortamdan kullanılabilir.

Cardano’nun Özellikleri Neler?

Cardano platformunun avantajlı özellikleri bulunmaktadır. Cardano sisteminin sahip olduğu özellikler şöyledir:

 • Cardona, merkezi otoriteye bağlı olmayan bir sistemdir.
 • Cardano, hakemli araştırmalarla rekabet etmeyi hedefleyen geliştiricilere, akademisyenlere sahiptir.
 • Teknik sorunlar karşısında inceleme yapar, hızlı çözüm üretir ve yineleme yapar.
 • Sistemleri yükseltme becerisine sahiptir.
 • Merkezi olmayan finansman mekanizmasını geliştirebilmektedir.
 • İşlevsel kod uygulaması yapar.
 • Cardano, muhasebe ve hesaplamaları farklı tabakalara ayırır.
 • Kripto para birimlerinin mobil cihazlarda çalışabilmesi için iyileştirmeye yönelik çalışmalarda bulunur.
 • Cardano platformu, aynı defter üzerindeki işlemleri hesaba katabilir.
 • Eski işletim sistemi ile çalışan yöntemlere uyum sağlamaya çalışır.
 • Cardano platformunda güncelleme işlemi kolaylıkla yapılır.

Cardano’nun Faydaları Neler?

Cardano platformunun faydaları arasında kullanıcıların işlem yapmalarını kolaylaştırmak vardır. Cardano, kişilerin işlem yapmalarını ve değiş, tokuş etmelerini sağlar. Cardano platformu, bilim amaçlı ortaya konulan bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda güvenirliliği ve şeffaflığı kullanıcılarına sunar. Teknolojiye yeni bir bakış açısı getirerek daha avantajlı hizmetler sunar.

Cardano Sisteminde Kullanılan Teknolojiler

cardano teknolojisi sistemi

Cardano sisteminde kullanılan teknoloji Ouroboros Proof of Stake (PoS) konsensüs protokolüdür. Ouroboros Proof of Stake, Haskell programlama sistemiyle geliştirilmiş blok zinciridir. PoS protokolü yeni bir inovasyon olarak kullanılır. Ouroboros Proof of Stake  oluşturulacak yeni bloğu yapar.  Blok için bir ödül kazanan lider olarak seçilmek üzere işlem yapar. PoS teknolojisi, ADA kripto para birimini destekleyen altyapıdır.

Haskell Programlama Nedir?

Haskell, arı işlevselli programlama dilidir. Haskell programlama, fonksiyonel programlama ve matematiksel programlamadır. Haskell, geliştirici amaçlı kullanılan bir programlamadır.

Chainlink nedir? yazısına sitemizden erişebilirsiniz.

Cardano Platformunu Oluşturan Bileşenler Neler?

Cardano platformu beş evre şeklinde oluşur. Tüm evrelerde araştırma, geliştirme çalışmaları sürdürülür. Cardona platformunu oluşturan bileşenler şunlardır:

Bryan Evresi (Kurtuluş)

Ouroboros Proof of Stake (PoS) konsensüs protokolü üzerine çalışır. Bryan evresi, kullanıcıların ADA parasını almalarını ve göndermelerini sağlar.

Shelley Evresi (Merkeziyetsizlik)

Shelly evresi, platformun merkeziyetsiz olmasını  sağlar. Platformu, otonom sistemi şekline getirir. Shelly evresi ile Cardano’nun diğer platformlara göre daha fazla merkeziyetsiz olması beklenmekte. Shelly evresi, platformun kullanıcılar için daha kullanışlı olmasını amaçlar. Shelly evresi aile ağın doğal şekillerde olgunlaşması beklenir.

Goguen Evresi (Akıllı Sözleşmeler)

Goguen, akıllı sözleşmeler entegrasyonunu temsil eder. Goguen evresi, Cardano platformuna merkeziyetsiz uygulama oluşturma özelliğini ekler. Goguen evresi, Shelly evresi ile paralel olarak çalışır. Goguen evresi, Cardano’nun sunduğu hizmetleri ve kapasitesini arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunur. Goguen evresi aynı zamanda sunulan hizmetleri de iyileştirir.

Basho Evresi (Ölçeklendirme)

Basho evresi ölçeklenebilir olma üzerine odaklanır. Basho, çalışabilirliliği arttırır. Basho evresi, sistemdeki ağların genişletilmesini sağlayan bir potansiyeldedir. Basho evresi ile Cardo’nun sürdürülebilirliği, güvenirliliği geliştirir.

Voltaire (Yönetim)

Voltaire ile Cardano ağı kendi kendini yönetebilir duruma gelecektir. Voltaire ile oylama mekanizması kurulacaktır. Bu mekanizma ile kullanıcıların katılımı sağlanacaktır. Voltaire evresinin gelişmeleri devam etmektedir. Voltaire ile Cardano tam anlamıyla merkeziyetsiz duruma gelecektir.

Cardano’yu Diğer Kripto Para Birimlerinden Ayıran Unsurlar Nelerdir?

Cardano ağında bulunan bazı çalışmalar ve özellikler, Cardano’nun diğer kripto para birimlerinden ayrılmasını sağlar.Cardano’yu ayrı kılan unsurlar şöyledir:

 • Cardano’nun Ouroboros protokolü, ilk Stake of Proof sistemlerinden biri olmasıyla diğer kripto para değerlerinden kendisini ayıran bir unsur olarak görülür.
 • Diğer kripto para birimlerinden ayrı olarak Cardano, muhasebe ve hesaplamaları farklı tabakalara ayırır.
 • Cardano, topluluk tarafından hakemli olarak değerlendirilir. Bu durum ilk model olarak kabul edilir.
 • Cardano platformunun ortaya çıkışı bilimsel temellere dayanır. Kuruluşundaki bu amaç Cardona’yı diğer kripto para birimlerinden ayırır.
 • Cardano madenciliği diğer madencilik sistemlerine göre daha kolaydır.
 • Cardano platformunu diğer platformlardan ayıran özelliklerden biri de kullandığı algoritma ile elektrik tüketimini azaltmasıdır.

Cardano’nun Geleceği

Cardano platformu geleceğe yönelik planlarını sürdürmekte. Hedefleri doğrultusunda daha da yükselmesi beklenen Cardano şimdilik olumlu bir imaj çizmekte. Cardano kullanıcıları, kripto para birimi ADA’nın pazardaki yerini sağlamlaştırdığını düşünmekteler. Cardano platformu için bazı uzmanlar yükseliş yaşanmasını bekliyor. Popülerliğini arttıran Cardona için kesin yorum yapmak mümkün değil. Şimdilik iyi giden Cardano’nun durumu, borsanın durumuna göre şekillenecektir.

YORUMLAR YAZ
 • Dogecoin Nedir? – Bankalar Hakkında Bilgiler, Kredi Kaberleri3 yıl önce
 • […] Cardano nedir? yazımızı da inceleyebilirsiniz. […]