• YARIM ALTIN
  7.820,00
  % -0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2942
  % -0,06
 • € EURO
  35,1543
  % 0,53
 • £ POUND
  41,5730
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  4,4528
  % -0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3624
  % -0,19
 • BITCOIN/TL
  2183325,647
  % -0,02
 • BIST 100
  %

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası vadeli hesap açılması için müşterilerin tercih edeceği birden fazla yol bulunur. Kişi istediği hesap açma yöntemini kullanabilir. İş Bankası vadeli mevduat hesabı açtıracak olan kişilerin tercih edebileceği yöntemler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Herhangi bir Türkiye İş Bankası şubesine giderek vadeli mevduat hesabı açma talebinde bulunmak
 • İnternet bankacılığı aracılığıyla vadeli mevduat hesabının açılması
 • İş Bankası mobil uygulaması olarak bilinen İşCep üzerinden vadeli mevduat hesabının açılması
 • İş Bankası çağrı merkezi üzerinden müşteri hizmetleri ile iletişime geçere vadeli mevduat hesabının açılması

Genellikle daha kolay yol olmasından ve şubeye gitmeye gerek kalmamasından dolayı İş Bankası internet bankacılığı veya İş Bankası’nın mobil uygulaması tercih edilir. Bu uygulamalardan herhangi birine giriş yapan kişinin “Hesaplar” butonuna tıklaması gerekir. Daha sonra “Yeni hesap oluştur” seçeneğine tıklanır. Bu bölümden vadeli mevduat hesabı tercih edilerek hesap açma işlemi yapılmış olur.

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri Nelerdir?

İş Bankası vadeli mevduatın hususları şu şekilde belirtilmiştir:

 • Bankanın müşterileri standart olarak banka tarafından belirlenen vade sürelerinden herhangi birini seçme hakkına sahiptir.
 • İş Bankası tarafından belirlenen vade süreleri 1, 3 ve 6 ay veya 1, 2 ve 3 yıl şeklinde değişiklik gösterebilir.
 • Bu belirtilen vade sürelerinde açılabilen Vadeli TL Mevduat Hesabı müşterin istekleri doğrultusunda farklı vadelerde de açılır. Böyle bir durumda müşterinin banka ile görüşmesi gerekir.
 • İş Bankası ile vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişiler için belirlenen minimum yatırım miktarı 1.000 TL olarak açıklanmıştır. En az 1.000 TL ile hesap açacak olan kişiler hızlı, güvenli ve sabit faiz getirisi gibi imkanlardan faydalanma hakkına sahiptir.
 • Müşteriler, vadeli TL mevduat hesaplarından kazanılan faiz getirilerini ATM, İşCep uygulaması veya İş Bankası internet bankacılığı üzerinden istedikleri zaman çekerler.
 • Müşteriler vade süreleri dolduğunda eğer hesaplarını kapatmadıysa ya da başka herhangi bir talimat verilmediyse ilk seçtikleri vadede ve o döneme özel faiz oranlarından yenileme işlemi yapılır. Yani vade süresi dolduktan sonra da müşterilerin birikimleri faiz getirisi kazandırır.

Albaraka Türk vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

İş Bankası Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

is bankasi mevduat hesabi acmak icin gereken belgeler

İş Bankası mevduat hesabı belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlandığında müşteri yaşadığı yerdeki herhangi bir İş Bankası şubesine giderek hesap açma işlemini yapabilir. Banka tarafından vadeli mevduat hesabının açılması için müşteriden istenen gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Vadeli mevduat hesabını açtıracak olan kişinin T.C. kimlik fotokopisi
 • Hesap açılacak olan kişiye ait adres bilgileri
 • Hesap açılacak kişiye ait telefon numarası

Bu belirtilen belgeler sadece şubelere giderek başvurularını yapıp hesap açtıracak olan müşteriler için geçerlidir. Eğer İş Bankası vadeli mevduat hesabı açmak için müşteri İş Bankacı internet bankacılığı ya da İş Bankası’nın mobil uygulaması olan İşCep’i tercih ederse belgeleri temin etmek yerine sistemde kişisel bilgilerini tanımlar. Bu yüzden artık herkes şubeye gitmeden telefon üzerinden bu tarz işlemleri halletmeye başlamıştır.

Uygulamaların haricinde isteyen kişiler müşteri hizmetleri ile vadeli hesap açılışını isteyebilir. Müşteri hizmetleri ile görüşme esnasında da müşteri temsilcisinin istediği bilgiler telefonda verilmiş olur. Bazı kişiler konuşarak iletişime geçtiğinde daha güvenli hissettiği için işlemlerini müşteri hizmetleri ile yapmayı tercih eder.

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşılabilir?

İş Bankası çağrı merkezi numarası 0850 724 07 24 şeklindedir ve 7/24 nu numara hizmet verir.  Müşteriler bu numarayı cep telefonlarından arayarak temsilci ile iletişime geçtikten sonra yeni hesap açma taleplerini bildirir. Müşteri temsilcisi bireyin kişisel bilgilerini alacağından dolayı müşteri hizmetlerini hesap açmak isteyen kişinin aramasında fayda vardır. Banka gizlilik kuralları gereği hesap sahibi dışındaki kişi ile işlem yapmaz. Müşterinin talebi üzerinde talep sisteme işlenir ve müşteri temsilcisi bireyi gerekli talimatları vererek yönlendirir.

E-Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

e mevduat hesabi nasil baslatilir

E-Mevduat hesabının oluşturulması için İş Bankası’ndan açtırılıyorsa bankanın müşterisi olmak gerekir. Banka müşterisi olan kişiler e-mevduat hesabının açılması için İş Bankası internet bankacılığına üye olmalıdır. İnternet bankacılığı erişilir durumdayken “Hesaplar” ve ardından “Yeni Hesap Aç” butonuna tıklanır. Tercih edilen vade süreleri ve hesap türüne göre e-mevduat hesabı açılabilir.

İnternet bankacılığı için şifresi olmayan kişiler banka ile görüşerek veya müşteri hizmetlerini arayarak şifre isteyebilir. E-Vadeli mevduat hesabı açıldıktan sonra vade süresi dolduğunda isteyen kişiler mevduatı tekrar e-vadeli hesaba aktarabilir.

Yapı kredi vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Çalışır?

Vadeli mevduat hesabının işleyişi banka ile yapılan vade süresindeki anlaşmadan sonra yatırılan para tutar üzerinden faiz oranı belirlenmesine dayanır. Banka şubelerinden veya mobil uygulamalardan hesap açılış işlemleri tamamlandıktan sonra yatırılacak ve vadeli olarak bağlanacak olan tutar belirlenir. Bu işlemin ardından o tutar üzerinde ne kadar süre ile vade açtırmak isteniyorsa müşteri o şekilde planlamasını yapar. Bankaya parayı yatırmak için ister transfer etme yöntemi ister kendiniz şubeye giderek yatırma işlemini yapabilirsiniz.

Vadeye göre faiz oranı belirlendikten sonra vade sonuna kadar paraya herhangi bir şekilde müdahale edilmez. İhtiyaç olduğunda birikimler çekilebilir fakat bu müşterinin gelir elde etmesini engellemiş olur. Sadece ana para çekilebilir. Gelir elde edilmesi için belirlenen vade süresinin sonuna kadar beklenilmesi gerekir. Bu sayede hem para saklanmış olur hem de yatırılan para değerlenir. Para bankada olduğu için banka parayı kullanmış olur. Bu yüzden müşteriye faiz ödemesi yapılır.

İş Bankası vadeli mevduat hesabı açılması hem banka hem de müşteri için önemlidir. Bunun sebebi bankalar yatırılan paradan kaynak sağlamış olur ve müşterilerde elinde olan parayı yatırım amaçlı kullanmış olur.