• YARIM ALTIN
  7.954,00
  % -0,53
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2105
  % -0,01
 • € EURO
  34,8087
  % -0,22
 • £ POUND
  40,4971
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4535
  % -0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3529
  % 0,30
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi vadeli yatırım hesabı açmak için vadesiz hesabı bulunmayan kişilerin öncelikle hesap açma işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Şubeye gitmeden Yapı Kredi Mobil üzerinden Yapı Kredili olmak için uygulama üzerinden Yapı Kredi Müşterisi Ol menüsüne girilerek bilgileri yazıp Görüntülü İşlem Asistanı ile bilgilerin doğrulanması sonrasında işlem oluşmuş olur. Yapı Kredi internet şubesi üzerinden Yatırımlar bölümünden Vadeli Mevduatlar  ve e-mevduat/Yeni Param Açılışı kısımlarıyla vadeli hesap açma işlemi gerçekleştirilir. Yapı Kredi Mobil’den Yatırımlar kısmından Vadeli Mevduatlarım bölümüne Vadeli Mevduat Açılışı kısmından da Klasik/e-mevduat bölümünden Yapı Kredi vadeli mevduat hesap açma işlemi gerçekleştirilir.

Yapı Kredi Vade Sonu Seçenekler Nelerdir?

Yapı Kredi vade sonu çeşitleri, hesap açılışı esnasında seçilebilecek tercihler şunlardır:

 • Anapara faizi ile birlikte hesaba geçmesi
 • Anapara devamı, faiz miktarının hesaba geçmesi
 • Anaparanın faizi ile birlikte devam etmesi

Yapı Kredi Yeni Param Hesap Türü Nedir?

yeni param hesap cesidi nedir

Yeni param hesap çeşidi, bankaya yeni getirilecek mevduata özel faiz oranları imkanı sunmaktadır. Kampanyalı faiz oranlarından faydalanmak için en yakın Yapı Kredi şubesine gidilebilir, Yapı Kredi telefon bankacılığı aranabilir ya da Yapı Kredi internet şubesi veya Yapı Kredi Mobile giriş yaparak vadeli mevduat hesabı açabilmektedir. İnternet şubesi şifresinin olmadığı ya da unutulduğu durumlarda Şifre Al / Şifremi Unuttum menüsünden anında şifre oluşturulabilir. Yapı Kredi internet şubesi üzerinden Yatırımlar bölümünden Vadeli Mevduatlarım kısmına ulaşıp e-mevduat/Yeni Param Açılışı bölümüyle Vadeli Mevduat Ürün Türü ve Yeni Param kısmına ulaşılmaktadır. Yapı Kredi Mobil’de ise Yatırımlar sekmesinden Vadeli Mevduat Açılışı bölümüyle Mevduat Tipi ve Yeni Param adımlarıyla ulaşılabilir.

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Yeni Param Kampanya Koşulları Nelerdir?

Yeni param kampanya şartları, avantajlı faiz oranları TL, USD ve EUR’da 32-730 gün vade aralığındaki vadeli mevduatlar için geçerli olup Yapı Kredi’nin yeni getirilen mevduat miktarı, EFT ile gönderilmeli, nakit ya da ATM’den yatırılmalıdır. Yeni getirilen net tutar kadar, bankadaki mevcut para da avantajlı faiz oranı kazanılmaktadır. Son 5 takvim günü içinde para transferi, nakit ya da ATM yolu ile bankaya yeni getirilen net miktarın iki katına kadar olan mevduatlar için yeni param avantajlı faiz oranlarından yararlanılmaktadır.

Vade Dönüşüm Hesap Türü Nedir?

Vade dönüşüm hesap çeşidi, Yapı Kredi’ye yeni getirilen mevduata özel TL’de %17,75’e varan avantajlı faiz oranından yararlanılmaktadır. Dijital kanallarda ve şubelerde geçerli faiz oranları, Yapı Kredi müşterileri başvuruları internet şubesinden veya mobilden Hesaplarım bölümüyle Vadeli Mevduatlarım altında bulunan Yeni Param ve Vade Dönüşüm kısmından gerçekleştirebilirler. Yapı Kredi müşterisi olmayanlar ise vade dönüşüme Yapı Kredi web sitesi üzerinden başvurabilirler.

Vade Dönüşüm Hesap Türünün Özellikleri Nelerdir?

Vade dönüşüm hesap çeşidinin özellikleri, Yapı Kredi’ye mevduat getirildikten sonra, istenirse müşteri iletişim merkezi, istenirse Yapı Kredi şubeleri aracılığıyla vadeli mevduat açılmaktadır. Aynı zamanda Yapı Kredi internet şubesi üzerinden veya Yapı Kredi Mobil üzerinden avantajlı faiz oranıyla işlemleri kişiler de kolayca gerçekleştirebilmektedir. Bankaya yeni getirilen mevduat miktarı, son beş takvim günü içinde EFT ile gönderilmeli, nakit ya da ATM’den yatırılmalıdır. Yeni getirilen net tutar kadar, bankadaki mevcut paraya da avantajlı faiz oranı kazanılabilir. Avantajlı faiz oranlarından, TL mevduatlarında 28-730 gün vadede 1.000 – 3.000.000 TL, USD ve EUR mevduatlarında ise 32-730 gün vadede 25.000 – 1.000.000 USD/EUR tutar aralıkları için yararlanılır. Şubelerden açmak istenilen USD ve EUR mevduatları için alt limit 10.000 USD / 25.000 EUR’dur. Vade Dönüşüm kapsamında iletilen bilgiler güncellemek istendiğinde müşteri iletişim merkezi aranabilir ya da en yakın Yapı Kredi Şubesine gidilebilir.

Yapı Kredi E-mevduat Nedir?

E-mevduat, 28 günden 732 güne kadar istenen vadede Türk Lirası, Dolar ve Euro mevduatları için Yapı Kredi’nin avantajlı faiz oranlarından yararlanılmaktadır. Aynı zamanda günün her saati her yerden avantajlı faiz oranlarıyla e-mevduat hesabına ek bir ücret ödemeden kolaylıkla açılabilmektedir. Yapı Kredi vadeli mevduat  kapsamında e-mevduat açmak için en az tutarlar şu şekildedir:

 • TL için 1.000 TL
 • USD için 10.000 USD
 • Euro için 25.000 Euro

E-mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

yapi kredi e mevduat hesabi acimi

E-mevduat hesabı açmak için, Yapı Kredi’de vadesiz hesabı bulunmayanlar Yapı Kredi şubelerinden ya da Yapı Kredi mobil üzerinden bireysel Yapı Kredi müşterisi olabilirler. Yapı Kredi internet şubesi üzerinden Yatırımlar menüsünden Vadeli Mevduatlarım ve e-mevduat/Yeni Param Açılışı sekmesine ulaşarak e-mevduat açma işlemi tamamlanmaktadır. Yapı Kredi mobil üzerinden ise Yatırımlar menüsünden Vadeli Mevduatlar kısmına Vadeli Mevduat Açılışı bölümünden de Klasik/e-mevduat sekmesinden e-mevduat açma işlemi oluşturulmaktadır.

E-mevduat Vade Sonu Seçenekleri Nelerdir?

E-mevduat vade sonu türleri, hesap açılışı esnasında seçilebilecek vade sonu seçenekleri şu şekildedir:

 • Anaparanın faizi ile birlikte hesaba geçmesi
 • Anaparanın devam etmesi, faiz miktarının hesaba geçmesi
 • Anaparanın faizi ile birlikte devam etmesi

Mevduat Sigortası Nedir?

Yatırım sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren bir mevduat bankasının yurt içi şubelerinde gerçek kişiler adına açılmış olan ve özel çek çekilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden, tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz senetlerin toplamının, her bir gerçek kişi için 150 Bin Türk Lirasına kadar olan kısmı sigorta kapsamında bulunmaktadır. Fakat 150 Bin TL’lik limit içerisinde kalsa dahi, hesap sahiplerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından ödeme yapılacak mevduat bankasının faaliyet izninin kaldırıldığı tarih itibarıyla mevduat hesaplarına tahakkuk ettirdiği faizlerin, mevduat toplamları en yüksek 5 mevduat bankasınca uygulanan faiz oranlarının ortalaması ile bu bankaca kamuya ilan edilen ve Merkez Bankasına bildirilen azami faiz oranları üzerinden hesaplanacak tutarları aşan kısmı Sigorta kapsamında bulunmamaktadır.

Sigortaya Tabi Olmayan Mevduat Nedir?

Sigortaya kapsamında olmayan mevduatlar şu şekildedir:

 • Bankanın hakim ortakları ile bunların ana, baba, eş ve velayet altındaki çocuklarına ait mevduatlar
 • Bankanın yönetim kurulu başkan ve üyeleri, genel müdür ve yardımcıları ile bunların ana, baba, eş ve velayet altındaki çocuklarına ait mevduatlar
 • Türkiye’deki bankaların yurt dışındaki şubelerinde açtırılan mevduatlar
 • Türkiye’de özel kıyı bankacılığı faaliyeti göstermek üzere kurulan bankalarda bulunan mevduatlar
 • 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 282. maddesindeki suçtan kaynaklanan mal varlığı değerleri kapsamına giren mevduatlar

Sigortalı Mevduatın Ödenmesi Nasıldır?

Sigortalı yatırımın ödenmesi, sigorta kapsamında ödemeler Türk Lirası olarak yapılmaktadır. Döviz cinsinden hesapların Türk Lirası karşılıkları, bankanın girişim izninin kaldırıldığı tarihteki Merkez Bankası döviz alış kurları esas alınarak belirlenmektedir. Altın cinsinden hesapların Türk Lirası karşılıkları ise, bankanın işlem izninin kaldırıldığı tarihteki İstanbul Altın Borsası seans kapanış fiyatına ve Merkez Bankası döviz alış kurlarına göre belirlenmektedir.

Kredi kartı aidatı almayan bankalar 2021 Yazısına da göz atabilirsiniz.

TL Vadeli Mevduat Faizleri Nedir?

TL vadeli yatırım faizleri, 30.09.2020 tarihinden itibaren açılan veya vadesi yenilenen TL mevduat hesaplarına ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda %5, 1 yıla kadar Yapı Kredi vadeli mevduat hesaplarında %3, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %0, oranında stopaja tabi olmaktadır.