• YARIM ALTIN
  8.001,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2827
  % 0,09
 • € EURO
  34,8656
  % -0,13
 • £ POUND
  40,3301
  % -0,21
 • ¥ YUAN
  4,4779
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3519
  % -0,01
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Garanti Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti vadeli yatırım hesabı açmak için Garanti BBVA internet bankacılığı veya Garanti BBVA müşteri iletişim merkezi üzerinden açılabilmektedir. Uzun vadede görülebilecek faiz oranı değişikliklerinden etkilenmemek için, uygun olan vadeyi seçip vadeli TL ve döviz mevduat hesabı açılabilir ve böylece birikimlerden riske girmeden getiri elde edilebilir. Yatırımcı aksini belirtmediği sürece hesap, vade sonlarında aynı vade ve güncel tabela faizleri ile otomatik olarak yenilenmektedir. İstediği takdirde işleyen faiz vadesiz hesaba aktarılabilir, kazanılan getiri istenildiği gibi kullanılabilir. Uzun vadeli hesap açıldığı zaman, cazip faiz oranlarının yanı sıra stopaj avantajından da yararlanılır. Garanti vadeli mevduat hesabı için Garanti BBVA’da hesabı olmayan kişiler hesap açtırmak için Garanti BBVA şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Garanti Vadeli Mevduat Özellikleri Nelerdir?

garanti vadeli mevduat nitelikleri

Garanti vadeli yatırım özellikleri, uzun vadede oluşacak faiz oranlarındaki değişikliklerden etkilenmeyi önleyip risksiz bir getiri sağlamaktadır. Ayrıca 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli hesapların yanında, 32 günden 400 güne kadar istenilen vadede kırık vadeli mevduat hesabı açtırılabilir. Faiz oranları brüt olmakla beraber vadeden önce bozulan hesaplara faiz işletimi yapılamamaktadır. TL, USD, Euro, JPY, CHF, GBP cinsinden vadeli döviz hesabı açılabilmektedir. Hesap açma alt limiti 500 TL,1.000 USD/Euro/CHF, 500 GBP veya 10.000 JPY’dir. 15 Şubat 2013 tarihinde yayımlanan yönetmelik kapsamında tasarruf mevduatı hesaplarının 100 bin TL’ye kadar olan kısmı devlet güvencesi kapsamında bulunmaktadır.

Denizbank vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Garanti E-Vadeli Hesap Nedir?

Garanti e-vadeli hesap, istenilen zaman para çekme işlemi yapılsa bile vadesi bozulmayan hesaptır. E-vadeli hesap, Garanti BBVA internet ya da Garanti BBVA Mobil üzerinden kolaylıkla açılabilir bir vadeli mevduat hesabıdır. Garanti BBVA internet veya Garanti BBVA Mobil üzerinden e-vadeli hesap açarak kişiye özel kampanyalardan yararlanılmakta olup bu kampanyalar şu şekildedir:

 • Hoş Geldin Kampanyası: Son 1 ay içerisinde vadeli hesap açılmadıysa ve mevcutta kullanılan bir vadeli hesap yoksa, kampanya miktar ve vade aralıklarında e-vadeli hesap açılarak kampanyadan yararlanılır.
 • Uzun Vade Kampanyası: Kampanya miktar ve vade aralıklarında e-vadeli hesap açılarak kampanyadan yararlanılır. Aynı zamanda hesap açılışı sonrası banka tarafından dikkate alınan toplam vadeli mevduat kampanya tutar aralığında olmak zorundadır. Kampanyalı hesap standart e-vadeli faizleri ile devam etmektedir.

E-vadeli Hesap Avantajları Nelerdir?

E-vadeli hesap karları, hep daha yüksek faiz özelliğiyle farklı vade ve tutarlarda açılabilen e-vadeli hesap ile mevduat hesabı için her zaman tabela faiz oranlarının üzerinde faizlerden yararlanılmaktadır. E-vadeli hesap açıldığı tarihten itibaren kazandırmaya başlayarak e-vadeli mevduat hesaplarının vade başlangıç tarihi hesap açılış tarihi ile aynı olduğu için hesap açıldığı andan itibaren faiz kazanmaya başlanılmaktadır. 16.30 saati sonrasında açılan e-vadeli hesaplarda 1 gün valör uygulanmaktadır. E-vadeli esnek bir hesap olmakla birlikte hesaptan vade öncesi belirli çekim yapıldığında hesapta kalan bakiye aynı vade ve faiz oranı ile değerlenmeye devam eder ve sadece vadesinden önce çekim yapılan miktar için faiz getirisi elde edilmemektedir. Uzun vadelerde açılan vadeli mevduat hesaplarında stopaj avantajından yararlanılmaktadır. Hesap açarken faiz getirisi ve anaparanın nasıl değerlendirileceğine hesap açılışı sırasında anında karar verilebilmektedir. Hesap açılabilecek para birimleri şunlardır: TL, USD, EUR, JPY, CHF, GBP, SEK, SAR, RUB, NOK, DKK, CAD, AUD. Hesap açma alt limitleri ise 1.000 TL, 1.000 USD, 1000 Euro, 1000 GBP, 10.000 JPY ve diğer hesaplar için 1.000 döviz cinsi şeklinde olmaktadır. Faiz oranı brüt olmakla beraber Garanti BBVA internet bankacılığı ve Garanti BBVA Mobil uygulamasına özel faiz oranları 28 günden 365 güne kadar kırık vadeler dahil bütün vadelerde geçerli olmaktadır. Garanti vadeli mevduat ile Garanti BBVA internet bankacılığı ve Garanti BBVA Mobil üzerinden açılan vadeli yatırım hesabı bu kanallara özel faiz oranıyla uzatılmış olmaktadır. Vade öncesi bozulan hesaplara faiz işletimi yapılmamakta olup 25 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında tasarruf mevduatı hesaplarındaki 150.000 TL’ye kadar olan kısım devlet güvencesi kapsamında bulunmaktadır.

Garanti Vade Sonu Seçenekleri Nelerdir?

Garanti vade sonu yöntemleri hesap açılışı sırasında seçilebilmekte olup şu şekildedir:

 • Anapara ve Faiz Temdit:  Hesabın, vade sonlarında aynı vade ve güncel faiz ile otomatik olarak yenilenmesi seçeneğidir.
 • Anapara Temdit: Sadece anaparanın yenilenmesi ve faiz miktarının seçilen hesaba aktarılma seçeneğidir.
 • Koşullu Temdit:  Belirlenen miktar seçilen bir hesaba aktarılması ve kalan miktarın yenilenmesi seçeneğidir.
 • Temdit Etmesin: Anapara ve faiz tutarı seçilen hesaplara aktarılarak hesabın kapatılma seçeneğidir.

Garanti Vadeli Mevduata Otomatik Para Yatırma İşlemi

otomatik para yatirma islemi garanti vadeli mevduat

Vadeli mevduata otomatik para yatırma emri ile vade tarihlerinde otomatik olarak vadeli mevduata para eklenmesi sağlanabilmektedir. Garanti şubeleri ya da Garanti BBVA internet bankacılığı üzerinden verilen talimat ile, seçilen vadesiz mevduat hesabından, belirlenen miktar her vade yenilemesinde vadeli mevduat hesabına aktarılmaktadır.

Kazandıran Yatırım Enstrümanları Nedir?

Kazandıran mevduat enstrümanları, garanti yatırım fonları, birikimlerin repo, tahvil ve hisse senedi gibi çeşitli sermaye piyasası araçlarından oluşan portföyde değerlendirilmesini sağlayan yatırım çeşididir. Profesyonel fon yöneticileri tarafından etkili şekilde yönetilen yatırım fonları, riski dağıtır ve en yüksek getiriyi hedeflemektedir. Aynı zamanda yatırım fonu işlemleri için ayrı bir hesap açılmasına gerek kalmadan mevcut vadesiz hesaplar üzerinden fon işlemleri yapılabilmektedir. Yatırım fonları performansını günlük olarak takip edebilir, Garanti BBVA internette, Garanti BBVA ATM’lerde, Garanti BBVA müşteri iletişim merkezinde ve Garanti BBVA şubelerinde işlemler kolayca gerçekleştirilmektedir.

Seracılık hibe desteği nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Kazandıran Yatırım Enstrümanları Özellikleri Nelerdir?

Kazandıran mevduat enstrümanları özellikleri çeşitlilik göstermekle beraber şu şekildedir:

Profesyonel Yönetim: Yatırım fonları, Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından uzmanlıkla ve tecrübeyle yönetilmekte olup vade, temettü, kupon ödemesi gibi işlemleri profesyonel fon yöneticileri tarafından takibi yapılmaktadır.

Risk Dağılımı: Yatırım fonları repo, tahvil, hisse senedi gibi farklı yatırım araçlarına yatırım yaparak riski dağıtarak getiriyi yükselmeye çalışmaktadır.

Likidite: İstenilen zaman yatırım fonların satışı yapılabilir ve fona hemen nakit hizmeti kullanılarak ihbarlı fonlarda da fon bedelleri ihbar süresi beklenmeden, anında nakit paraya çevrilebilir.

Şeffaflık: Yatırım fonunun günlük, haftalık ve aylık değer bilgilerine gazete ve dergilerden, Garanti BBVA internet bankacılığı’ndan, Garanti BBVA ATM’lerinden, Garanti BBVA müşteri iletişim merkezinden ve şubelerden kolaylıkla ulaşılabilir.

Mal Varlığının Korunması: Yatırım fonları içerisindeki mal varlıkları pay sahiplerine ait olup yatırım fonu nam ve hesabına Takasbank’ta saklanmaktadır. Fon, tüzel kişilik sahibi olmakla beraber fonun mal varlığı kurucudan ayrı olmaktadır. Ayrıca, Sermaye Piyasası Kanunu gereğince fon mal varlığı rehnedilemez, teminat gösterilemez ve üçüncü şahıslar tarafından haczedilemez durumdadır. Yatırım fonları SPK ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmektedir.

Fona Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fona yatırım yaparken önemsenmesi gerekenler, fonun karşılaştırma ölçütlerine göre tercih yapılmalı ve fonun performans takiplerini bu ölçütlerle karşılaştırmalı olarak gerçekleştirilmelidir. Garanti vadeli mevduat kapsamında yatırım fonu tercihinde, piyasanın geleceğe ilişkin beklentileri de dikkate alınmalı ve getiri analizleri yapılırken geçmiş dönem getirilerinin, gelecek dönem getirisi için garanti olmadığını bilerek değerlendirme yapılmalıdır.