• YARIM ALTIN
  7.969,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3168
  % 0,10
 • € EURO
  35,0539
  % -0,02
 • £ POUND
  40,8055
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,4714
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3538
  % 0,03
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Şartları Nelerdir? Başvurusu Evrakları

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Şartları Nelerdir? Başvurusu Evrakları

Ceviz yetiştiriciliğinde devlet desteği yatırımcıya sunulan teşvik amaçlı bir yardımdır. İşkur aracılığı ile elde etmiş olduğunuz fidan yetiştiriciliği belgesi gibi, doğrudan ceviz yetiştirmek, hasadını yapmak ya da kısaca üretici olmak için devlet desteği alabilirsiniz. Ceviz yetiştiriciliği devlet desteği alma şartları aşağıda belirtilmiştir:

 • Sertifikalı ceviz fidanı almak ve bunun üretimini yapmak devlet desteği almak için başlıca şartlar arasında yer almaktadır.
 • Devlet yetiştiricilik sırasında arazinize gelerek inceleme yapmakta sonra da sizin için dönüm başına kredi desteği sağlamaktadır.
 • 2021 yılında devletin size ödeyebileceği maksimum miktar 280 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlandırma dekar başına yapılmaktadır ve devlet görevlisi tarafından arazinin incelendikten sonra size bildirilir.
 • IPARD destekli ceviz yetiştiriciliği yaptığınız durumda ise %65 oranında hibe desteği tarafınıza sağlanabilir.
 • Bunun yanı sıra 19 liralık gübre desteği de tarafınıza sağlanmaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Teşviki Bulunur Mu?

ceviz destekleri

Ceviz yetiştirme devlet teşviki kapsamında yer alan bitkiler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda sertifikalı fidan üretimi ve satışımı üzerine çok fazla mesai harcanmış, bu alanda üreticiyi teşvik etmek ve ülke çapında ceviz yetiştiriciliğini artırmak için devlet desteği sağlanmıştır. Bu teşvik kapsamında sertifikalı fidan yetiştiricisiyseniz, belirli şartlara bağlı kalmakla beraber ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurmak mümkün. Devletin size destek verip vermeyeceği ise projenizin niteliğine bağlıdır.

Ayrıca Devlet Kira Yardımı Nedir? Başvurusu, Şartları, Evrakları adlı yazımıza göz atın!

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ceviz yetiştiriciliği başvurusu üreticiye en yakın Tarım ve Orman Müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçinin ve üreticinin desteklenmesini bir proje kapsamında beklemektedirler. Bu aşamada sıfırdan bir ceviz yetiştiricilik alanı kurabileceğiniz gibi mevcut alanınızda da ceviz yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne bir başvuru formu ve dilekçe verebilir, bu dilekçe içerisinde var olan mevcut projenizi temellendirmeniz gerekmedir. Başvuru tarihleri her yıl bakanlık tarafından belirlenmektedir. Bu tarihler arasında yapılan başvurular değerlendirilir ve ardından inceleme sonucu tarafınıza geri bildirim olarak döner.

 • Projenin bakanlık tarafından yeterli bulunması
 • Elverişli bir arazide ceviz yetiştiriciliği yapılacak olması
 • Alanın büyüklüğünün bakanlığın belirlediği maksimum ve minimum ölçüler arasında olması
 • Gelecek vadeden ve mahsul sağlanabilecek bir alanda olması
 • Gübreleme, bölgeye sağlanacak su konusunda fikir birliğine varılması
 • Kullanılacak ilaçların belirlenmesi
 • Kişinin sertifikalı fidan yetiştiricisi olması

Gibi durumlarda ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği için başvuru yapabilirsiniz.

Ceviz Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Ceviz yetiştirme karı sağlanan devlet desteği ile ciddi miktarlara varabilmektedir. Bu aşamada bölgenin büyüklüğü, ceviz üretimi için iklim şartlarının yeterli olduğu bir arazide yer alması kişinin kar etmesine imkan sağlayacaktır. Özellikle sertifikalı fidan ile üretimin sağlanması ve bahçelerin sertifikalı tarım ürünleri ile oluşturulması ürünün kalitesini artıracağından kar oranını da artırmaktadır. Fiyatlar ürünün kalitesine göre belirlenmektedir.

IPARD Kapsamında Ceviz Yetiştiriciliği Desteği Nasıldır?

Ipard ceviz yetiştiriciliği kırsal bölgelerde çiftçilerin ve üreticilerin desteklenmesi amacı ile sağlanır. Ceviz yetiştiriciliği de bu kapsamda devletin üreticiye verdiği hibe desteklerindendir. Büyük ölçekli ceviz üretiminde, yani fabrikanın, ceviz toplama kırma ve paketlemeye elverişli olacak bir alanda üreticilik yapma durumunda IPARD proje kapsamında tarafınıza %65 hibe desteği sağlayabilmektedir. Bu oran %55-%65 civarında belirlenmiştir.

IPARD özellikle kırsal alanda etkilidir ve kırsalda tarımın desteklenmesi ve kalkınmasını sağlamak amacı ile üreticilere hibe desteği verilmektedir. 2021 yılında proje aktif olarak devam etmekte ve gelecek yıl da devletin tarımı destekleyeceği ve sağladığı hibe oranlarını artıracağı düşünülmektedir. IPARD kapsamında söz konusu olan ceviz yetiştiriciliğinde var olan bahçeleriniz için destek alabileceğiniz gibi, yeni yatırımlar için de hibe almak amacı ile başvuru yapabilirsiniz. Projenizin niteliği bu konuda oldukça önemlidir.

Fidan Yetiştiriciliği Kredi Nasıl Çekilir?

Fidan yetiştiriciliği kredisi bankaların üreticiyi desteklemek için sunduğu paketlerdir. Özellikle Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi kapsamında yürütmüş olduğu programda çiftçiler için kredi desteği sunmaktadır. Tarım kredisi, üreticiyi destekleyen ve üretmeye teşvik eden düşük faiz oranlarından sağlanır. Ceviz yetiştiriciliği ve diğer sertifikalı tohum üretimi ve fidan dikimi konularında bankanın internet sitesinden ya da doğrudan şubeler aracılığı ile başvuru yapılarak kredi alınabilmektedir.

Bunun dışında hibe desteği almak için başvuru yaptığınızda 15 yıl sonra geri ödemesi başlayacak şekilde dönüm başına 1000 liralık hibe desteği verilir. Bu destek ile yatırımlarınızı artırabilir, sulama kanalları ve geniş çerçeveli üretime geçmek için ihtiyacınız olan sermayeyi elde edebilirsiniz.

Sertifikalı Fidan Desteği Nasıl Alınır?

Sertifikalı fidan desteği kapsamında ceviz yetiştiriciliği yapmak için devletin bizzat bu alanda destek sağlamış olduğu ürünleri kullanabilirsiniz. Sertifikalı tohum ve sertifikalı fidan kullanarak yapmış olduğunuz üretimler için devlet 22 milyar Türk Lirası değerinde bir oran belirlemiştir. Ceviz yetiştiriciliği devlet desteği sırasında mahsulun kalitesini artırmak için yatırımcıyı sertifikalı üretime teşvik etmek için böyle bir destek sunulmuştur. Başvurular doğrudan Tarım ve Orman Bakanlığı’nca bildirilen tarihlerde internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Evrakları Nelerdir?

Ceviz yetiştiriciliği başvuru evrakları arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nın yıl içerisinde belirlemiş olduğu tarihlerde internet sitesinde yer alan formun doldurulması
 • Bu başvuru doğrudan size en yakın Tarım ve İl Müdürlüklerine giderek dilekçe verebilirsiniz.
 • Kimlik Bilgileriniz
 • Projenizi ifade ettiğiniz bir dilekçe

Ceviz yetiştiriciliği üzerine devlet desteği almanız için gerekli olan evraklar arasındadır. Başvurular tamamlandıktan sonra üreticilere dönüş sağlanmaktadır.

Sertifikalı Fidanda Devlet Teşviki Ne Kadardır?

ceviz nasil yetisir

Sertifikalı ceviz fidanı devlet desteği 2021 yılı itibari ile 100 TL olarak belirlenmiştir. Sertifikalı bir fidanı alıp üretime geçirmek için Tarım Orman Bakanlığı’nca onaylanan fidanları kullanmanız gerekmektedir. Ceviz fidanı da bizzat bakanlık tarafından kalitesi kontrol edilen ve üretim için hazırlanan fidan grupları arasında yer almaktadır. Ceviz yetiştiriciliği yapmak için ürünün 7×7 ya da 8×8 şeklinde dikilmesi gerekmektedir. Bu şekilde devletin verdiği destekten faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Emeklilere PTT Kredisi Şartları Nelerdir? Başvurusu, Evrakları Nelerdir? adlı yazımıza göz atın!

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Ne Kadar Öder?

Ceviz Yetiştiriciliği devlet hibesi 15 yıl sonra geri ödeme yapabileceğiniz alanınızın dekarı başına 1000 TL ödeme alabileceğiniz bir destektir. Bu kredi için faiz oranları düşük olmakla beraber Ziraat Bankası üzerinden kredi kullanımı sağlanmaktadır. Ceviz bahçelerinde sertifikalı olarak üretim yapmak için ise devlet kişilere 400 TL’ye varan destek sağlamaktadır.

Ceviz yetiştiriciliği devlet desteği kapsamında her yıl bir öncekinden daha fazla sayıda yatırımcıya destek vermesi amaçlanır. 2022 yılında sağlanacak olan hibe miktarının bu yıla kıyasla artması beklenmektedir. Özellikle kırsal kesimde artarak devam eden çiftçiye ve üreticiye destek destekleri, bu bölgelerin kalkındırılmasını amaçlamaktadır. Hibeniz projenizin onaylanmasından sonraki ayda sağlanmaktadır. Devlet bankası aracılığı ile söz konusu kredi sağlanır. Alanın büyüklüğü artıkça alabileceğiniz kredi miktarı artış gösterir. Bununla beraber alan büyüdükçe üretim için maliyetin artacağını da es geçmemek gerekir. Ceviz üretimi sırasında hem kaliteyi artırmak hem de fidan kullanımlarınızdan da ek ödeme almak için sertifikalı fidanları tercih ederek ceviz yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Küçük ya da büyük ölçekli işletmeler için kredi sağlanır.