• YARIM ALTIN
  7.850,00
  % 0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4872
  % 0,65
 • € EURO
  34,9309
  % 0,00
 • £ POUND
  41,4865
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  4,4822
  % 0,60
 • РУБ RUBLE
  0,3697
  % 0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Devlet Kira Yardımı Nedir? Başvurusu, Şartları, Evrakları

Devlet Kira Yardımı Nedir? Başvurusu, Şartları, Evrakları

Devlet kira yardımı yoksul vatandaşların finansal yükünü azaltarak onları geleceğe umutlu bir şekilde hazırlayarak yalnız olmadıklarını hissetmelerini sağlar. Devletin sağladığı kira yardımı kira ödeyemeyen, maddi olanakları yerinde olmayan yoksul ailelere verilir. Gerçekten ihtiyacı olan vatandaşların barınma ihtiyacını karşılayan bu yardımdan herkes yararlanamaz. Devlet kira yardımı sadece yoksul vatandaşlar için geçerlidir.

Kimler Kira Yardımı Alabilir?

kira yardimi nedir

Kira yardımı alabilen kişiler kentsel dönüşüm projeleri kapsamında ev ve iş yerini değiştirmek zorunda olanlar ve yeni ev ya da işyeri kiralarını ödemekte zorluk çekenlerdir. Kentsel dönüşüm dışında başka sebeplerden ev ya da iş yerlerini kamulaştırılan kişiler de devletten kira yardımı alabilir. Barınma ihtiyacını karşılamak için yeterli maddi imkânlara sahip olmayan, sabit geliri ya da işi olmayan, SGK sigortası olmayan, evi olmayan kişiler de kira yardımı alabilir.

Ayrıca Emeklilere PTT Kredisi Şartları Nelerdir? Başvurusu, Evrakları Nelerdir? adlı yazımıza göz atın!

Kira Yardımı Nereden Alınır?

Kira yardımının alındığı yerler şunlardır:

 • Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Dayanışma Vakıfları
 • Belediye başkanlıkları
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Sivil toplum kuruluşları
 • Özel Vakıflar ve dernekler
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Müdürlükleri

Kira yardımına başvurmak isteyen maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar yukarıda belirtilen pek çok kamu kuruluşuna başvuruda bulunarak kira yardım talep edebilir. Her kurum esas olarak ilk etapta konut yardımı almak isteyen aile ve bireylerin mali durumunu dikkate alır. Düzenli işi olan sigortalı kişilerin kira yardımı alması söz konusu değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm ve kamulaştırma kapsamında tüm ev ve iş yerlerinin yıkılarak ortadan kaldırılan kiracı ya da tapu sahiplerine aylık 595- 960 TL kira yardımı sağlayarak ailelere destek vermektedir. Kentsel dönüşüm ya da kamulaştırma haklarından faydalanmak isteyen kişilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına resmi olarak başvurmaları gerekir.

Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kira yardımı başvurusu Kaymakamlık ya da valiliklere bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf müdürlüklerine yapılmaktadır. Kira yardımı için belediyelere başvuru yapılarak sizden istenen belgelerin hazırlanması istenir.  Talep edilen belgenin her biri başvuruda bulunan kişilerin başvurduğu kuruma ve başvuru amacına göre değişir. Kamulaştırma ve kentsel dönüşüm kapsamında evsiz kalan vatandaşlar kirasını ödemeyenlerden çeşitli belgeler istenir. Muhtardan yoksulluk belgesi için maddi durumu kötü durumda olan yoksulların nerede yaşadığını, SGK dan işsiz olduğunu kanıtlayan belgelerin alınarak gerekli mercilere ulaştırması istenir. Evrakların teslimi üzerine istenen belgeler ilgili kurum tarafından incelenerek belgelerin doğruluğu detaylı bir şekilde kontrol edilir. Kira konusunda yardıma muhtaç olan yoksul ailelerin muhtaç olduğu tespit edilirse başvuru yapılan kurum oldukça hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine Devlet kira yardımı desteği ile sağlamaktadır.

E-Devlet Kira Yardım Başvurusu

E-Devlet yardım başvurusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanan kira yardımları için geçerlidir. Bakanlığa bağlı olan müdürlüklere başvuru yapmak zorunda kalmadan işlemlerinizi online olarak da tamamlayabilirsiniz. 6306 sayılı kira yardımı kanunu kapsamında bir ev veya işyerinin riskli yapı grubunda olması yani yıkım sürecinde olması, sadece bir şehrin kentsel dönüşüm ya da kamulaştırması kapsamına alınması gibi nedenlerle bu bölgelerde yaşayan kişiler kira yardımı başvurusu yapabileceklerdir. E-devlet üzerinden https: //www.gov.tr/csb- kentsel-dönüşüm-kira-yardımı-başvurusu-4621 bağlantısını tıklayarak kira yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Sistemde karşınıza gelen alandan T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekir. Mobil imza, elektronik imza gibi diğer yöntemlerle de sisteme giriş yaparak oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde e-Devlet üzerinden kira başvurusunda bulunabilirsiniz. Site üzerinden size yöneltilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplandırmanız başvuru sürecinizi hızlandırmanız açısından önemlidir.

Bilgileriniz şahsen İl Genel Müdürlüğü tarafından doğrulandığı için kesinlikle kurumlara yanlış bilgi verilmemelidir. E- Devlet üzerinden yapılan tüm kira yardım başvuruları kısa süre içerisinde değerlendirilerek geri dönüş sağlanır. İl Müdürlükleri verdiğiniz adreste yaşayıp yaşamadığınızı, kontrol ederek başvurunuzun doğruluğunu gözden geçirir. Kira yardımı almaya hak kazanan kişilerden elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi diğer bilgiler de istenerek kira yardımı başvuru süreci hızlandırılarak kısa süre içinde sonuçlandırılır. Kişi yeni bir ev kiralamadan akraba ya da arkadaşlarının yanında kalıyorsa kira yardımı alma hakkından men edilir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında kira yardımından faydalanmak isteyen kişiler yeni bir ev kiralamak zorundadır. Ayrıca bu kişilerin herhangi bir kişinin yanında kalmamış olması gerekir.

Devletten Kira Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

kira yardim kosullari

Devletten kira yardımı almak için hazırlamanız gereken belgeler şunlardır:

 • Başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi ve Aslı
 • Kamu bankalarına ait hesap cüzdanı fotokopisi
 • Adrese dayalı Nüfus kaydı
 • Taşınmaza ait güncel Tapu kaydı,

Ayrıca Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Yöntemleri, Şartları Nelerdir? adlı yazımzıa göz atın!

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı Ne Kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı miktarı 2021’den itibaren en düşük 595 TL iken Ankara, İstanbul ve İzmir’de 960 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yardım miktarı ikamet edilen şehre göre 595-960 TL arasında değişmektedir. Yüksek riskli binalarda yaşayan ev sahipleri, kiracı ve sınırlı mülkiyet hakkına sahip olan kişilerin de kira yardımı alacakları kanun kapsamında belirtilmiştir. Hak sahiplerinin devlet tarafından istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayarak yukarıda belirtilen mercilere ulaştırmaları halinde hızlı ve kolay bir şekilde Devlet kira yardımı hakkından faydalanabileceklerdir.