• YARIM ALTIN
  7.998,00
  % -0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1984
  % 0,10
 • € EURO
  35,0669
  % -0,11
 • £ POUND
  40,8679
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  4,4530
  % -0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3544
  % 0,24
 • BITCOIN/TL
  2136746,471
  % 3,29
 • BIST 100
  %

Emeklilere PTT Kredisi Şartları Nelerdir? Başvurusu, Evrakları Nelerdir?

Emeklilere PTT Kredisi Şartları Nelerdir? Başvurusu, Evrakları Nelerdir?

Emeklilere PTT Kredisi şartları şöyledir:

 • 18 yaşından büyük 80 yaşından küçük bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartını taşıyor olmak
 • Emekli olmak ve emekli maaşını PTT’ den alıyor olmak
 • Herhangi bir kuruma ödenmemiş borcu olmamak
 • Aktif hayat sigortasına sahip olmak
 • Kredi notunda yeterli olmak
 • Aylık gelir belgesini başvuru formunda sunabilmek ve kredinin taksitlerini ödeyebilir konumda olmak
 • Kredi talebinde bulunmak için emeklilere PTT kredisi sunmak isteyen anlaşmalı bankaların istedikleri tüm evraklar da başvuru formuyla hazırlanır ve PTT ‘ ye sunulur.

Emeklilere PTT Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

ptt kredisi nedir

Emeklilere PTT Kredisi başvurusu en yakın PTT şubelerine gidilerek yapılır.  PTT emekli kredisine başvurabilmek için başvuru formunu doldurmak ve şartları sağlamak yeterlidir. PTT’ ye kredi başvurusunda bulunacak olan emekli kimlik kartıyla şubeye gider. PTT’ yle anlaşmalı olan bankalara kredi başvurusu yapılabilir.  PTT ile anlaşmalı olan bankaların farklı istekleri olabilir. Her bankanın kendine göre başvuru şartları bulunur. PTT ile anlaşmalı bankalardan birinin seçilmesi durumunda başvuru sırasında bankanın istekleri doğrultusunda bir form da doldurulur.

Ayrıca Engellilere Kredi Veren Bankalar 2021 adlı yazımzıa göz atın!

Emeklilere PTT Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Emeklilere PTT Kredisi gerekli olan tek evrak T.C. kimlik kartıdır. Emeklilere PTT Kredisi verilirken kefil istenmez. Taşınır veya taşınmaz mallara banka ipoteği konulmaz.  Neredeyse her bankada olan herhangi bir şart yükünü taşır olmak gerekmez. Başvuru formu da doğru şekilde doldurulmalıdır. En fazla 83 yaşına kadar alınan emekli PTT kredisinde, emekli insanların evrak yükü azaltılmıştır. Başvuru kabul edildikten sonra birkaç gün içerisinde kredi miktarı hesaba aktarılır.

Emeklilere PTT Kredisi’ni Hangi Bankalar Verir?

Emeklilere PTT Kredisi alma imkanı sunan PTT işyeriyle anlaşmalı bankalar şunlardır:

 • N Kolay Emekli Kredisi başlığıyla kampanyalı kredisini açıklayan Aktif Bank kredisi başvurusu EMEKLİ yazıp T.C. kimlik numarası da eklenerek 3050’ye SMS çekilerek yapılabilir. SMS ile başvuru yapılırken seçilebilecek en uzun vade 36 aydır. Nakit ihtiyacı olanlara 3 aya kadar ödemesiz, % 2,49 faizli emekliye en uygun faizli nakit desteği sağlanır. Kefil ya da şart aranmaksızın başvuru yapılabilir. En yüksek kullanılabilecek limit 30 bin Türk lirasıdır.
 • Emekliye Özel Kredi Kampanya başlığıyla kampanyalı kredisini açıklayan Türk Ekonomi Bankası (TEB)  emeklilere birden çok bir sürü seçenek sunar. Kartını kendi bankasına taşıyan emeklilere 1900 TL’ ye varan promosyon veren Türkiye Ekonomi Bankası, 36 aya kadar vadeli kredi imkanı sunar.
 • Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi başlığıyla kampanyalı kredisini açıklayan Halkbank da maaşını Halkbank’tan alan veya maaşını Halkbank’ tan almayı taahhüt eden müşterisine tüm nakit ihtiyaçları için aylık %1,60 faiz oranıyla 36 ay vadeyle 100bin Türk lirasına kadar kredi verir.
 • Emeklinin Artısı Kredi Paketi başlığıyla kampanyasını açıklayan Ziraat Bankası,  emekli maaşını kendi bankasından alan emekli müşterileri konut ve tüketici kredisi verir. Emekli, dijital kredi ile bankaya gitmeden kredisini çekerek kullanır. 50 bin Türk lirasına kadar olan krediler için 36 ay vade, 50 bin Türk lirasından yüksek krediler için 24 aya kadar vade imkanı bulunur. Yıllık Maliyet oranı faiz tahsis ücreti ve vergiler temel alınarak 35 yaş için hesaplanan 1 yıllık ortalama sigorta masrafı tüketici kredisi için 39,67 TL, konut kredisi için 108,19 TL’dir. 20 bin Türk liralık bir kredi çekiminde 36 ay vade için %1,63 faiz oranı uygulanır.
 • Her Derde Deva İhtiyaç Kredisi başlığıyla kampanyasını açıklayan Denizbank, maaşını kendi bankasına taşıyan emekliye, 36 ay vadeyle kefilsiz kredi kartı sunar. 12, 24 ve 36 ay vade seçeneği olan kredi de aylık faiz oranı %1,59’ dur.

gibi bankalar PTT işyerlerinde de bulunduğunu kampanyaları ve reklamlarıyla duyurur.

PTT’ den Kredi Almanın Faydaları Nelerdir?

PTT’ den kredi almanın en faydalı yanları şunlardır:

 • Kefil aramak veya teminat gibi bir zorunluluğun olmamasıdır.
 • Krediyi almak için bir başvuru ön koşulu bulunmaz.
 • Başvuru yapmak için size en yakın PTT işyerlerinden birine giderek başvuru formu doldurmanız yeterli olur.
 • Onlarca evrakla başvuruya gitmeye gerek yoktur. Uzun bekleme sürelerine de yer yoktur.
 • İşlemin onaylanıp onaylanmayacağı kısa sürede bildirilir.
 • 36 ay yani 3 yıl vadeli olarak alınan kredi için müşteri yaşı ve vade toplamı 83 yılı geçemez.
 • Eğer 80 yaşında bir emekli en fazla 3 yıl vadeli kredi alabilir.

Kredi Kartı ve Para Çekme İşlemleri Hangi Banka ATM’sinden Yapılır?

Kredi kartı borcu ödeme veya para çekme işlemleri şu banka ATM’ lerinden yapılabilir: Odeabank , Şekerbank, Icbc Turkey Bank, Türkiye Ekonomi Bankası (Teb) , Türkiye Finans Katılım Bankası , Vakıfbank , Yapı Kredi Bankası , Akbank, Alternatifbank , Burgan Bank , Denizbank, Fibabanka , Finansbank , Garanti Bankası , Halk Bankası , ING , Kuveyt Turk. Bu bankaların ATM’ leriyle işlem yapmak için PTT’ nin ayrıca anlaşması bulunur. Ayrıca Aktifbank, Alternatifbank, Burgan Bank, Fibabanka, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk, Nurol Bank, Odeabank ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) kredi ödemelerinin taksitlerini PTT aracılığıyla ödenebilir. Anlaşmalı bankalardan alınan kredilerin aylık taksit ödemeleri de PTT’den yapılabilir.

Emeklilere PTT Kredisi’ne SMS’le Nasıl Başvurulur?

emeklilere ptt mujdesi

Emeklilere PTT Kredisi PTT Bank, nakit ihtiyacı acil olan emekli müşterilerinin kredi taleplerini PTT SMS Kredi hizmetiyle SMS kanalı üzerinden almaya başladı. Nakit ihtiyacı bulunan emekli müşterilerin PTT yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numarası bilgilerini ekleyerek 3050’ye SMS olarak göndermesi gerekir. Hızlı başvuru onay sürecinden geçildikten sonra, başvuru onay sürecinin tamamlanmasının ardından kredi tutarları, şirket nezdindeki PTT Bank hesaplarına aktarılarak kullanıma sunulur. PTT SMS Kredi  hizmeti kapsamında kredi başvuru talepleri yakın zamanda PTT ATM, PTT Mobil ve PTT İnternet Bankacılığı üzerinden de alınmaya başlanacak. PTT Bank emekli maaşı kendisinde olan müşterilerine 1250 Türk lirası ile 80 bin Türk lirası aralığında 36 aya kadar vade seçenekleri ve uygun faiz oranlarıyla bireysel kredi hizmeti de sunacak. Emekli müşterilerin PTT iş yerlerine kimlik belgeleriyle başvurarak kredi başvuru formunu doldurması yeterli olacak.

Ayrıca İş Yeri Açmak için Yapılması Gerekenler 2021 adlı yazımızı inceleyin!

Emeklilere PTT Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Emeklilere PTT Kredisi hesaplanırken en alt limit olan 1250 Türk lirasından en üst limit olan 80 bin Türk lirasına kadar emekliye faiz oranı %2,79 olarak hesaplanmıştır. Krediler 12, 24 veya 36 vadeli ödeme planına göre taksitlendirilir.  Vadesi 12 ay olan 1250 liralık bir kredinin toplam geri ödeme tutarı 1538,40 kuruşken, vadesi 36 aya çıktığında kredinin toplam geri ödeme tutarı 2169,72 kuruş olur.  Bu hesaplamaya kredi tahsil ücreti, sigorta ve diğer vergiler dahil değildir. 3 aya kadar ödemesiz ve faizin aynı şekilde kaldığı emekli PTT kredisi kampanyaları da bulunur.