• YARIM ALTIN
  8.415,00
  % -2,59
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4839
  % -0,06
 • € EURO
  34,5911
  % -0,30
 • £ POUND
  40,0281
  % -0,37
 • ¥ YUAN
  4,4845
  % -0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3483
  % 0,77
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat vadeli mevduat hesabı için müşteriler banka şubelerini, internet bankacılığı ya da mobil uygulamalar üzerinden hesap açabilir. Genellikle çoğu işlem mobil uygulamalarda mevcut olduğu için insanlar şubelere gitmek yerine mobil bankacılık uygulamasını veya internet bankacılığını tercih edebilir.

Genellikle bu uygulamalara sahip olmayan müşteriler Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı açtırmak için kendilerine en yakın şubelere giderek hesap açar. Vadeli mevduat hesabının diğer adı katılım hesabı olarak bilinir. Hesap açma işlemleri kullanılacak yönteme göre farklı adımlar uygulanarak yapılır.

Ziraat Bankası Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Mevduat hesabı için istenen belgeler sadece müşterinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı ve ikamet adresidir. Bu iki belge dışında herhangi bir belge banka tarafından talep edilmez. Fakat vadeli bir hesap açmak isteyen müşterinin hesabında 1000 TL olması gerekir. Vadeli mevduat hesabı açıldıktan sonra yatırılan para tutarı üzerinden faiz kazanılır ve kar elde edilmiş olur. Banka tarafından müşterilere en az 1 en çok 730 günlük vadeli hesap açma hakkı tanınmıştır.

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Vadeli mevduat hesabına ait hususlar şu şekilde listelenmiştir:

 • Ziraat vadeli mevduat hesabı Türk Lirası cinsinden 1-730 gün arası vadeli olarak açılabilir ve vade bitiminde ana para faiziyle birlikte geri alınabilir.
 • Vade öncesinde kısmen veya tamamen iade talebi yapılabilir. İade talebi banka tarafından kabul edildikten sonra hesaba vadesi faiz oranı uygulanarak ödeme işlemi gerçekleştirilir.
 • Vadeli mevduat hesabı vade bitiminde aksi bir talimat verilmediği sürece aynı vade süresi uygulanır ve yenileme tarihinde geçerli olan faiz oranı ile yenilenmiş olur.
 • Şubelerde 1.000 TL ve üzeri tutar ile açılan vadeli mevduat hesaplarına faiz uygulaması yapılır.

Türkiye finans vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Çalışır?

vadeli mevduat hesabi nasil isler

Vadeli mevduat hesabının işleyişi banka ile yapılan vade süresindeki anlaşmadan sonra müşterinin yatırdığı para tutarı üzerinden faiz oranı belirlenmesi ile olur. Banka şubelerinden ya da mobil uygulamalardan hesap açılış işlemleri tamamlandıktan sonra yatırılacak ve vadeli olarak bağlanacak olan tutar hesaplanır. Bu işlemin ardından o tutar üzerinde ne kadar süre ile vade açtırılacak ise müşteri o şekilde planlamasını yapmış olur.

Bankaya parayı yatırmak için transfer etme yöntemleri ya da bizzat şubeye giderek yatırma yöntemi ile işlemler gerçekleştirilebilir.Vadeye göre faiz oranı belirlendikten sonra vade sonuna kadar paraya herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi gerekir. İhtiyaç olduğunda birikimler çekilebilir fakat bu müşterinin gelir elde etmesini engelleyen bir durumdur. Sadece ana para çekme işlemi yapılabilir.

Gelir elde edilmesi için belirlenen vade süresinin sonuna kadar beklemek gerekir. Bu sayede hem para saklanmış olur hem de yatırılan para değer kazanır. Aynı zamanda para bankada olduğu için banka parayı kullanmış olur. Bu yüzden müşteriye faiz ödemesi yapılır. Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı açılması hem banka hem de müşteri için önemlidir. Bunun sebebi bankaların yatırılan paradan kaynak sağlamış olması ve müşterinin yatırım yapmış olmasıdır.

İnternet Bankacılığı ile Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığı vadeli hesap açma işlemleri üzerinden kolaylıkla hesap açılışı yapılabilir. İnternet bankacılığı üzerinden hesap açma işlemi için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapılır.
 • Açılan ekranda yer alan “Bireysel” seçeneğine tıklanır.
 • Sistemde istenen gerekli bilgiler doldurulur.
 • İletişim bilgileri girilir ve sözleşmeler okunarak onaylanır.
 • Hesap türü tercihi yapılır ve hesap açma işlemi tamamlanmış olur.

Ziraat Bankası Şubelerinde Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Banka şubelerinden vadeli mevduat hesabı açılması genellikle mobil uygulama kullanmayan kişiler tarafından tercih edilen bir yöntem olmuştur. Son zamanlarda yaşanılan salgından dolayı çoğu işlem mobil bankacılığa dönse de banka şubelerini ziyaret eden kişilerin sayısı oldukça fazladır. Vadeli mevduat hesabı açtırmak için şubeye giden kişilerin sadece nüfus cüzdanını yanına alması yeterlidir.

Bankada bulunan görevli işlemleri yaparken müşteriden bir form doldurmasını ister. Formda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra istenen hesabın açılma işlemi yapılır.

Telefon Bankacılığı ile Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

mobil bankacilik ile vadeli mevduat hesabi acimi

Müşteri hizmetleri vadeli hesap açma için tercih edilen bir diğer yöntemdir. Mobil uygulama kullanmayan ve şubeye gitmeyi tercih etmeyen kişiler telefon bankacılığını kullanarak bu işlemi gerçekleştirir. “0850 220 00 00” numarası cep telefonlarından aranarak müşteri temsilcisi ile irtibata geçilebilir.

Vadeli mevduat hesabı açma isteği temsilciye belirtilir ve temsilci gerekli bilgileri müşteriden ister. Bu yüzden telefon bankacılığı yöntemi tercih edilirken bizzat kişinin kendisi iletişime geçmesi oldukça önemli bir konudur. Bankanın gizlilik kuralları gereği müşteri bilgilerinin başka bir kişi ile paylaşılması doğru değildir.

Kuveyt Türk vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kar Payı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kar payı hesaplama işlemi için hesabın vadesine ve hesabın hangi para birimi ile açıldığına bakılır. Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı açtıktan sonra yatırılan tutarlar birikim sağlamış olur. Eğer müşteri paraya ihtiyaç duyarsa istediği zaman biriken paradan alma şansı vardır. Ziraat Bankası’nın internet sitesi üzerinden kar payı hesaplama aracı kullanılarak hesaplama işlemi yapılabilir.Sitede yer alan kar payı hesaplama aracı sayesinde kar payı oranlarına ulaşılır. Kar payı hesaplama aracının kullanılması için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Ziraat Bankası’nın internet sitesine girilir.
 • Ana sayfada yer alan kar payı hesaplama aracına tıklanır.
 • Eğer sayfada kar hesaplama aracını bulunamazsa “Katılma Hesapları” sekmesine tıklanır.
 • Sayfanın en altına gelerek hesaplama aracı butonuna tıklanır.
 • Belirtilen alanlara gerekli tutarlar girilerek hesaplama işlemi yapılır.