• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Litecoin Nedir?

Litecoin Nedir?

Litecoin kripto para birimidir. Herhangi bir otoriter sisteme bağlı olmayan ve açık kodlu blockchain teknolojisi üzerinden işlem gören Litecoin kripto para değeridir. Litecoin, çalışma şekli olarak Bitcoin’e benzer. Litecoin’nin kısalması LTC şeklindedir.

Litecoin Ne Zaman Kuruldu?

Litecoin’in kuruluşu 2011 yılıdır. Litecoin, Charlie Lee tarafından geliştirilip üretilmiştir. Kirpto birimi olan Litecoin, ilk çıktığı dönemlerde 84 milyon adet üretilmiştir. Litecoin 2017 yılında açık kaynaklı bir sistem aracılığıyla tanıtıldı. Litecoin, ilk alt coin olma özelliğine sahiptir.

Litecoin’in Amacı Nedir?

Litecoin’in ortaya çıkış amacı, çok düşük maliyetlere para transfer işlemlerinin yapılabilmesini sağlamaktır. Litecoin, çalışma sistemine göre diğer kripto para birimlerinden daha fazla depolama alanı sunar.  Blockchain sistemi üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerde daha hızlı olmayı amaçlar.

Litecoin’nin Ortaya Çıkış Sebebi Nedir?

litecoin ortaya cikis sebebi nedir

Litecoin’nin oluşturulmasının nedeni, Bitcoin sisteminde yer alan hataları düzelmektir. Litecoin’in ortaya çıkışında yatan temel neden Bitcoin’dir. Bitcoin sisteminde yer alan ve Litecoin’nin düzeltmeyi hedeflediği sorunlar şöyledir:

 • Bitcoin işlemlerinin yeteri kadar hızlı olmaması
 • Bitcoin madenciliğinin yapılış şekli
 • Saniye başına daha fazla işlemin yapılabilmesi

Ayrıca Chainlink nedir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

Litecoin çeşitli avantajlara sahip bir platformdur. Diğer kripto para birimlerinden daha avantajlı özelliklere sahiptir. Litecoin’in arasında yer alan unsurlar şöyledir:

 • Litecoin, herhangi bir alandan herkes tarafından kullanılabilir.
 • Litecoin ücretleri düşüktür.
 • Litecoin, algoritmaları sayesinde madencilik işlemleri daha kolay ve hızlıdır.
 • Sık blok üretimine bağlı olarak artan işlem hacimlerini Litecoin, işler ve bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirir.
 • Litecoin altyapısı, işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • GPU işlemcileri aracılığıyla Litecoin madencilik yapabilmenizi kolaylaştırır.
 • Litecoin, geniş depolama alanına sahiptir.

Litecoin Madenciliği Nedir?

Litecoin madenciliği, ASIC adı verilen cihazlar ile yapılır. Litecoin madenciliğinde  Proof-of-Work algoritması kullanılır. Litecoin madenciliği, bilgisayarlar üzerinde bulunan ekran kartı ile yapılır.

Litecoin Nereden Satın Alınır?

Litecoin satın alımı için kripto para borsalarına başvurulur. Kripto para borsa alım satımının yapıldığı platformlar bulunur. Bu platformlar üzerinden Litecoin alımı yapılır. Litecoin alımı yapılırken güvenli platformlar tercih edilmelidir. Litecoin alımını gerçekleştirebileceğiniz üç şekil vardır. Litecoin satın almak için başvurabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Ticaret platformlarından satın alınabilir.
 • Litecoin işlemi yapıldıktan sonra geri ödemek şartıyla satın alınabilir.
 • Diğer kripto para birimleri ile Litecoin değişimi yapıldığında alınabilir.

Litecoin Cüzdanı Nedir?

Litecoin ile yapılacak işlemler Litecoin cüzdanında tutulur. Litecoin cüzdanı,Litecoin değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarları barındırır. Süre ve tutar sınırlaması olmadan Litecoin cüzdanları bakiyeleri saklar. Litecoin cüzdanlarında bakiyeler, güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Blok zincir sistemi ile Litceoin cüzdanına transfer işlemleri yapılır.

Litecoin Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

litecoin cuzdan cesitleri nelerdir

Litecoin cüzdanları farklı türlerde bulunur. Litecoin cüzdan çeşitleri şöyledir:

 • Masaüstü cüzdan
 • Kağıt cüzdan
 • Web cüzdanı
 • Donanım Cüzdan

Litecoin Masaüstü Cüzdan Nedir?

Masaüstü cüzdanlar, bilgisayarlara indirilerek kullanılan cüzdan türüdür. Genel ve özel anahtarlar ile masaüstü cüzdan bilgisayar hafızasına kaydedilir. Litecoin masaüstü cüzdanında küçük miktarlar tutmak daha güvenlidir.

Litecoin Kağıt Cüzdan Nedir?

Kağıt cüzdanlar, özel ve genel anahtar kodlarının bulunduğu yazılı kağıtlardır. Litecoin cüzdanlarında genel olarak Litecoin adres bilgileri QR kod şeklinde gösterilir. Kağıt cüzdan dijital ortamda bulunmadığı için internetle erişimi yoktur. Litecion kağıt cüzdan, internetle bağlantılı olmadığı için gelecek siber saldırılarıyla da karşılaşmaz. Bu vesileyse daha güvenlidir.

Kadın girişimci desteği kredi veren bankalar listesine de bakabilirsiniz.

Litecoin Web Cüzdan Nedir?

Web cüzdanları, cüzdan hizmeti veren platformlar tarafından kullanılır. Litecoin kripto para birimi ile yapılacak işlemler web cüzdanı üzerinden gerçekleştirilebilir. Web cüzdanları ile Litecoin bakiyeleri korunur. Web cüzdanının alınacağı platformların güveli olup olmadığı araştırılmalıdır. Web Litecoin cüzdanları ile internetin olduğu her ortamdan kullanılabilir.

Litecoin Donanım Cüzdan Nedir?

Donanım cüzdanlar, uzun süreli ve güvenli kullanım için tercih edilen cüzdan çeşididir. Çevrimdışı olarak Litecoin değerleri şifreleme sistemi ile saklanır. Donanım cüzdan kullanımında yedekleme yapılır.

Litecoin’in Sunduğu Çözüm Nedir?

Litecoin’in sunduğu çözümler arasında, günlük ödemelerin kolay, hızlı ve daha fonksiyonel olmasını sağlamak bulunur. Litecoin, düşük güçlü bilgisayarlarda da yoğunluğun düşürülmesi için çözümler sunar.

AISC Nedir?

AISC, tümleşik devreler olarak tanımlanır. AISC, uygulama ya da hizmet için özel olarak oluşturulmuş bir tür tümleşik devreden oluşan cihazlardır. Litecoin madenciliğinde de AISC cihazları kullanılır. AISC özel olarak tasarlandığı için iyi bir performans sergiler.

Litecoin’de Kullanılan Proof-of-Work Nedir?

Proof-of-Work, çift harcamaların yapılmasını engelleyen mekanizmadır. Yaygın olarak kullanılan bir algoritmadır. Kripto para birimlerinin çoğunda PoW algoritması kullanılır. Litecoin çalışma sisteminde de Proof-of-Work mekanizmasına yer verilir.

Litecoin İşlem Hızı Nasıl?

Litecoin hızı Bitcoin’e göre oldukça fazladır. Litecoin ile yapılan işlemlerin süresi 2.5 dakika sürmektedir. Aynı zamanda Litecoin’de bir blok onayının süresi de aynı şekildedir. Bu süre ile Bitcoin’den 4 kat daha hızlıdır. Litecoin saniyede maksimum 56 işlem gerçekleştirebilir.

Litecoin’in Hedefi Nedir?

Litecoin’nin hedefleri arasında her kripto para birimi gibi daha fazla gelişmek var. Litecoin’nin temeldeki hedefi ise global ödeme sistemi olmaktır. Kişilerin üçüncü bir kuruma ihtiyaç duymadan yerel ve uluslararası olarak para gönderip almalarını sağlamaktır.

Litecoin Güvenli Mi?

Litecoin güvenliği kullanılan cüzdanlar ile sağlanır. Litecoin cüzdanlarında yer alan genel ve özel anahtar sistemleri, Litecoin ile ilgili tüm süreç ve işlemlerinizin kontrolünü sağlar ve güvenli bir alan oluşturur.

Litecoin Nasıl Gelişme Gösterdi?

Litecoin çıktığı dönemden bu yana çeşitli gelişmelerle kendini güncellemeyi başardı. 2011 yılında çıkan Litecoin, 2013 yılında fiyatını iki katına çıkardı. Bu yükseliş Litecoin’nin büyümesini sağladı. 2017 yılında en büyük kripto para birimleri arasında yer aldı. 2018 yılında ise Litecoin’de bir düşüş görüldü. Hemen ardındaki 2019 yılında ise yükselmeye başladı.

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin ve Bitcoin, çalışma prensipleri birbirine benzeyen sistemlerdir. Bunun yanında Litecoin ve Bitcoin arasında farklılıklar bulunur. Bu farklar şöyledir:

 • Litecoin sisteminde gerçekleştirilen işlemlerin süresi 2.5 dakika iken Bitcoin’de bu süre 10 dakikadır.
 • Litecoin, Bitcoin’e göre kişisel bilgisayarlarda madenciliği kolaylaştırır.
 • Bitcoin adedi 21 milyon iken Litecoin adedi 84 milyondur.
 • Litecoin, Bitcoin’e göre daha hızlı blok üretimi yapar.
 • Litecoin’de daha yüksek işlem hacimleri gerçekleştirilir.
 • Litecoin’in hızlı blok süresi gelebilecek saldırılara karşı Bitcon’e göre riskleri daha azaltır.
 • Litecoin blok zinciri, Bitcoin blok zincirine göre daha büyüktür.

Litecoin’nin Sağladığı Ortaklıklar

Gelişime ve büyümeye yönelik ortaklıklar sağlayan Litecoin, daha iyi bir hizmet ve hedef adına atılımlarda bulunmakta. Litecoin Vakfı, kripto kredi sağlayıcısı Cred ile ortaklık sağladı. Aynı zamanda Güney Kore’nin önde gelen ödeme firmalarından MeconCash ile ortaklık kuruldu.

Litecoin’in Gleceği Nasıl Görünüyor?

Litecoin geleceğe yönelik olumlu bir çizgide ilerlemekte. Blok zincirler arasında sağladığı hız, Litecoin gelişimini etkileyen en önemli noktalardandır. Litecoin kullanımının artması ile yapılan yorumlarda geleceği parlak gözükmekte.

Litecoin’nin Bitcoin gibi popülerliğinin daha da artması bekleniyor. Litecoin kripto para birimi şimdilik umut vaat etmekte. Kripto para birimi borsasına göre Litecoin geleceği şekillenecektir.

YORUMLAR YAZ
 • Polkadot Nedir? – Bankalar Hakkında Bilgiler, Kredi Kaberleri3 yıl önce
 • […] sitemizden Litecoin bilgilerine […]