• YARIM ALTIN
  8.196,00
  % 0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8937
  % 0,26
 • € EURO
  35,8776
  % 0,67
 • £ POUND
  42,4818
  % 0,59
 • ¥ YUAN
  4,5239
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3724
  % 0,38
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Halkbank Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Halkbank Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Halkbank otomatik ödeme talimatı verebilmek için farklı yöntemler bulunur. Halkbank müşterilerinin faydalanabileceği otomatik ödeme talimatlarından bir çok farklı kanal aracılığı ile tüm faturaların ödenebilmesi mümkündür. Otomatik ödeme talimatı verebilmek için; Halkbank şubeleri ziyaret edilebilir, Halkbank müşteri hizmetleri aranabilir, Halkbank Internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden de otomatik ödeme talimatı verilebilir. Bu kanallardan en uygun olan tercih edilerek Hızlı ve kolay Bir şekilde otomatik ödeme talimatları oluşturulabilir. Otomatik ödeme talimatları oluşturulduktan sonra düzenli olarak iptal edilene kadar devam eder. Kişiler otomatik ödeme talimatı verdiği kanallar üzerinden aynı şekilde otomatik ödeme talimatlarını iptal de edebilirler. Komik ödeme talimatı oluşturmanın bir çok avantajı bulunur. Genellikle ödemesi geciken faturalar üzerinden kişilerin ödeme tutarlarına gecikme faizi uygulanır. Otomatik ödeme talimatları ile gecikme faizi ödemelerinden müşteriler tamamen kurtulabilir. Bu sayede hiçbir ödemelerin son ödeme günü gecikmeler otomatik bir şekilde ödemeler gerçekleşir. Verilen otomatik ödeme talimatına göre, ödemeler kredi kartından veya hesap kartı üzerinden gerçekleştirilir. Eğer ki hesaptan ödeme yapılacak ise hesapta gereken miktar bulunmadığında eksi hesaptan faturalar ödenebilir ve kişinin izin vermesi durumunda kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatları gerçekleştirilir.

Halkbank Otomatik Ödeme Talimatı Verebilmek İçin Yapılması Gerekenler Neler? 

halkbank otomatik odeme talimati nasil yapilir

Halkbank müşterilerinin otomatik ödeme talimatı verebilmesi için ,  Öncelikle müşterinin kendi adına bir vadesiz hesap açtırması gerekir. Müşterinin mevcut bir vadesiz hesabı bulunuyor ise bu hesap üzerinden de otomatik ödeme talimatı verilebilir. Açılan veya mevcut ama maalesef hesap üzerinden elektrik, su, doğalgaz gibi düzenli olarak ödenmesi gereken tüm faturaların otomatik ödemesi gerçekleştirilir. Otomatik ödeme talimatı verilen hesapta yeterli bakiye bulunmuyor ise kişinin izin vermesi durumunda kredili mevduat hesabından otomatik olarak faturalar ödenebilir. Bu sayede faturalarda ve otomatik ödemeye konulan düzenli ödemelerde herhangi bir gecikme yaşanmadan kolayca ödemeler gerçekleştirilir ve müşterilerin gecikme faizi ödemesine gerek kalmaz. 

Ayrıca Emeklilere PTT Kredisi Şartları Nelerdir? Başvurusu, Evrakları Nelerdir? adlı yazımıza göz atın!

Halkbank Ödeme Talimatı Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Halkbank ödeme talimatı kaldırma işlemleri için internet bankacılığını kullanılabilir yada Halkbank Dialog hattından müşteri temsilcisine ulaşarak talimat kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Böylelikle otomatik ödemede olan faturalar müşteri hizmetlerinden yararlanarak iptal ettirilebilir.
Yakın mevkilerde Halkbank şubesi bulunuyorsa; Halkbank ödeme talimatı dilekçesi isteyerek de otomatik faturaların sonlandırılması mümkündür.Halkbank ödeme talimatı dilekçesini müşteri kendisi yazarak da hesabın bulunduğu şubeye teslim edilebilir. Bu hizmeti iptal ettirirken müşterilerden herhangi bir ücret talep edilmesi yasal değildir. Bu nedenle bankada bulunan herhangi bir çalışanın veya müşteri hizmetlerinin müşteriden bu işlem için para istemesi durumunda şikayet talebi oluşturulmalıdır.

Halkbank Ödeme Talimatı Vermenin Avantajları Nelerdir?

Halkbank otomatik ödeme talimatının avantajlarına bakıldığında; en önemlisi ödeme tarihlerini akılda tutmak zorunda olmamak ve gecikme faizi ödemek durumunda kalmamaktır. Otomatik ödeme talimatı sayesinde faturanın son ödeme tarihini kaçırma gibi bir sorun ortaya çıkmamaktadır. Bunların yanı sıra fatura ödemek için şubede kuyrukta beklemek veya dijital bankacılık platformlarında işlem yapmaya da gerek kalmaz. Hesapta ödeme tarihinde nakit para bulunmasa dahi fatura ödemesi kredili mevduat hesabı üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu hizmetten yalnızca kredili mevduat hesabı olan müşteriler faydalanabilir. Üstelik yalnızca ödemenin gerçekleştiği günden itibaren kullanılan gün sayısı kadar faiz ödemesi yapılması gerekir.

Halkbank Düzenli Kira Ödemesi Nedir?

Halkbank düzenli kira ödemelerinde, aynı otomatik ödeme talimatı sistemi kullanılır. Bu sistem sayesinde kiralar düzenli olarak ev sahibinin hesabına aktarılır ve hiçbir koşulda kira gecikmesi yaşanmaz. Ancak, bunun için hesapta yeterli miktarda nakit bulunması gerekir veya kişinin kredili mevduat hesabı açık ise yeterli limit bulunması durumunda da bu hesap üzerinden kira ödemesi otomatik olarak gerçekleştirilir. Ayrıca eğer Fon24 talimatı verilir ise; kira ödemelerinin erken yatırılması durumunda yatırılan tutar erken yatırıldığı gün sayısı için değer kazanmaktadır. 01.11.2008 tarihinden itibaren 500 TL’yi aşan kira gelirlerinin bankalar veya PTT Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği belgeler ile yapılması gerekmektedir.

Halkbank Aracılığı İle Faturalar Nasıl Ödenebilir?

halkbank otomatik odeme talimati nasil yapilir

Halkbank üzerinden ödenecek olan faturalar için öncelikle hangi kanal üzerinden ödeme yapılacağına karar verilmelidir. Halkbank müşterilerinin fatura ödemesi gerçekleştirebileceği kanallar ise şöyledir:

 • Halkbank ATM’leri
 • Halkbank şubeleri
 • Halkbank internet bankacılığı
 • Halkbank mobil bankacılık
 • Halkbank dialog

Bu beş kanal aracılığı ile tüm fatura ödeme işlemleri gerçekleştirilir. Teknolojik ortamlarda yapılacak olan fatura ödemeleri için ekranlarda bulunan “fatura öde” seçeneği seçilerek işlemler birkaç dakika içerisinde hızlıca tamamlanır. Halkbank şubelerinden fatura ödeme işlemleri gerçekleştirilmek isteniyor ise bunun için istenilen bir şubeye giderek müşteri hizmetleri aracılığı ile birkaç soruya cevap vererek, başka hiçbir işlem yapmadan kolay ve hızlı bir şekilde fatura ödeme işlemleri gerçekleştirilir.

Ayrıca Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Yöntemleri, Şartları Nelerdir? adlı yazımıza göz atın!

Halkbank Otomatik Ödeme Talimatı Aracılığı İle Hangi Faturalar Ödenebilir?

Halkbank otomatik ödeme talimatları ile ödenebilecek olan faturalar, tüm faturaları kapsamaktadır. Müşterinin otomatik ödeme talimatına başvurması durumunda; kira ödemelerinden, kredi ödemelerine, elektrik, su, doğalgaz, internet, telefona faturası gibi birçok faturanın ödenmesi mümkündür. Otomatik ödeme talimatları ödenebilecek olan tüm fatura türleri için geçerlidir ve bunun için yalnızca Halkbank’ın, müşterilerine sunduğu kanallar üzerinden otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekir. Bu sayede Halkbank müşterileri tüm ödemeleri, otomatik ödeme talimatları ile kolayca gerçekleştirebilir.