• YARIM ALTIN
  8.299,00
  % 0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6066
  % 0,19
 • € EURO
  34,8598
  % 0,38
 • £ POUND
  40,4569
  % 0,51
 • ¥ YUAN
  4,5047
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3507
  % 0,30
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı alınırken dikkat edilen bazı noktalar bulunmaktadır. Belli bir engelin üstünde engele sahip olan kişiler geçimlerini sağlayabilmek için devletten bir maaş temin edebilirler. Her engeli bulunan kişi bu maaşı alamaz. Engelli maaşının alınabilmesi için muhtaç olmak gereklidir. Böyle bir paraya muhtaç olan engelli kimseler devletten aylık talep etme hakkına sahip olmaktadır.

Engelli maaşı talep edildikten sonra öncelikle muhtaçlık durumu tespit edilmektedir. Tespit edilen durum maaş almaya uygun ise temel geçim şartlarını sağlayabilmek amacıyla engelli kişiye bir maaş bağlanmaktadır. 1976 yılında 65 yaş üstü muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına maaş bağlanması hakkında bir kanun çıkarılmıştır. Bu kanun o zaman engelli vatandaşları kapsamamaktadır. 2005 yılında bu kanuna ek bir madde eklenerek kimsesiz, yardıma muhtaç engelli kimseler aylık maaşından yararlanabilmektedir.

Engelli Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Engelli maaşı için gereken şartlar devlet tarafından belirlenmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine başvuru yapıldıktan sonra gereken şartlar sağlanıyor ise engelli maaşı alınabilmektedir. Engelli maaşı bağlanması için dikkat edilen hususlar öncelikle engelli raporu, başvuran kişinin aylık gelir durumu ve yaşı gibi hususlardır.

Başvuran bir kişinin engelli maaşı alabilmesi için gereken şartlar şöyle sıralanabilir:

 1. En başta Türk vatandaşı olmak zorunludur.
 2. Başvuran kişinin yaşadığı evde kişi başına düşen gelir aylık olarak asgari ücretin üçte birine denk gelmelidir.
 3. Eğer başvuran kişinin yüksek bir geliri varsa ve mal kaybı bulunuyorsa engelli maaşı alabilir. Bu durumdaki kişilerin sigortalı bir şekilde çalışmıyor olması gereklidir.
 4. Engelli maaşı için başvuran kişinin boşanma sonucunda herhangi bir nafaka almıyor olması gereklidir.
 5. Aylık için başvuran kişinin başka bir sosyal kurumdan yardım almıyor olması gereklidir.
 6. Geçerli bir sağlık kurumunun onayladığı engelli raporuna sahip olması gereklidir.
 7. Engelli maaşına başvuran kişinin en az %40 engelli olması gereklidir.
 8. Başvuran ve başvurusu kabul edilen %40’ın üzerinde engeli bulunan kişinin zamanla engellilik oranı %40 gerisine düşerse ya da mevcut olan engellilik durumu ortadan kalkarsa aldığı maaş kesilmektedir.
 9. Başvuran kişinin elindeki engelli raporunun tarihi güncel olmalıdır.
 10. Engelli maaşına başvuran kişinin yaşı 18’den küçük ise onun yerine anne ya da babası yasal vasi olarak başvuru yapmalıdır.
 11. Engelli maaşı almak isteyen kişinin yaşı 65 ten küçük olmalıdır.

Yukarıda sayılan şartları sağlayan kişiler ilgili kuruma başvurarak engelli aylığı alabilirler.

KOSGEB Kira desteği nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Engelli Maaşına Başvurmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Engelli maaşına başvuru için gereken evraklar ilgili kuruma iletildikten sonra başvuran kişinin durumu incelenir. Eğer engelli aylığı almak isteyen kişinin durumu engelli maaşı için gereken şartları sağlıyor ise bu kişiye bir aylık bağlanmaktadır. Bağlanılan aylık her sene için yeniden belirlenir. Temel geçim ihtiyaçlarını sağlayabilecek olan bu aylığı almak için bütün belgelerin eksiksiz olması gereklidir.

Engelli maaşı almak için gereken evraklar şöyle sıralanmaktadır:

 1. Engelli kişinin kendisi tarafından ya da engelli kişi 18 yaşından küçük ise kişinin vasisi tarafından doldurulmuş olan engelli maaşı talep beyanı
 2. Engelli maaşına başvuran kişinin en geç altı ay içinde çekilmiş olan 2 adet güncel vesikalık fotoğrafı
 3. Başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi
 4. Herhangi bir mal varlığı olmadığına dair kanıt olarak mülkiyet belgesi
 5. Başvuru yapan kişinin nerede yaşadığına dair bilgi veren ikamet belgesi
 6. Geçimini sağlamak için herhangi bir geliri olmadığını belirten gelir belgesi
 7. Engelli maaşına muhtaç olduğunu belirten ve maddi durumu gösteren muhtaçlık ve gelir testi
 8. Geçerli bir sağlık kurumundan onaylı %40’ın üzerinde engelli olduğunu belirten belge
 9. Engelli kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda vasisine ait kimlik belgesi fotokopisi

Bu belgeler eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra ilgili kuruma teslim edilerek engelli maaşına başvuru yapılabilmektedir.

2021 Engelli Maaşı Miktarı Ne Kadardır?

2021 engelli maaşı miktarı her sene olduğu gibi 2021 senesinde de ocak ayından itibaren yeni yıl zammı ile birlikte belirlenmiştir. Belirtilmesi gereken bir nokta da şudur ki engelli maaşları kişinin engellilik seviyesine göre değişmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan kriter engelli maaşı almak için %40 ve daha üzerinde engel bulunmasıdır. Bu kritere göre engel seviyesi arttıkça alınan engelli maaşı da artacaktır. Çünkü engel seviyesi arttıkça kişinin bakımı olan muhtaçlığı da artacaktır.

Yeni yıl zammı ile birlikte 2021 yılında %40 ile %69 aralığında engele sahip olan kişiler 537 TL ile 657 TL arasında maaş almaktadır. %70 ve daha üzerinde bir engele sahip olan kimseler ise toplamda bir ayda 854 TL maaş almaktadır.

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvurusu yaparken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine engelli maaşı için gereken belgeler eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Bu teslim sonrasında başvuru süreci başlamış olacaktır. Belgelerin eksiksiz olması engelli kişinin muhtaçlık durumunun incelenmesinde önemlidir.

Engelli maaşına başvuracak olan kişi eğer ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürlüklerini gidemeyecek durumda ise vesayetini verdiği bireyler onun adına başvuru yapabilir. Başvuruyu engelli kişinin kendisi yapsa da vesayeti yapsa da gelir testi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

KOSGEB Başvurusunda aranan şartlar nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Engelli Maaşı Nasıl Kesilir?

Engelli maaşının kesilmesi bazı durumlarda gerçekleşen bir olaydır. Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bazı şartlara göre engelli aylığı kesilir.

Engelli aylığın kesildiği durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Engelli maaşı alan kişi ölür ise otomatik olarak maaş kesilir.
 2. Engelli maaşı alan kişi kendi isteğine bağlı olarak bu maaştan feragat edebilir.
 3. Engelli kişinin engellilik durumu %40 seviyesinin altına düştüğünde engelli maaşı kesilmektedir.
 4. Eğer engelli maaşı alan kişi bu maaşı 2 sene boyunca çekmez ise maaş kesilmektedir.
 5. Engelli maaşı almak için en önemli koşullardan biri de Türk vatandaşı olmaktır. Eğer kişi vatandaşlıktan çıkarsa maaşı kesilir.
 6. Kişi engelli maaşı alırken Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan başka bir aylık gelir alırsa maaşı kesilir.

Engelli Maaşı Ödemeleri Nasıl Alınmaktadır?

Engelli maaşı ödemeleri ilgili kuruma başvuru olduktan sonra değerlendirmeye alınarak yapılır. Başvuru sırasına göre adaylar değerlendirilir ve yardıma muhtaç olanlara engelli maaşı bağlanır. Başvurusu kabul olan ve maaş bağlanan kişiler ilk ödemesini herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’ndan alabilir. İlk ödemeden sonraki ödemeler herhangi bir PTT şubesinden alınabilmektedir.

Sosyal yardım kategorisine giren bu maaş 3 aylık dönemler halinde alınmaktadır. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık tarihlerinde engelli maaşı ödemeleri yapılır. Engelli maaşı ödemeleri yapılırken sistemde yoğunluk olmaması için sırasıyla ödenmektedir. Bu sıraya göre doğum tarihinin son hanesi 0 ile 5 arasında olanlar ilgili ayın 5. gününde, doğum tarihinin son hanesi 1 ile 6 arasında olanlar ilgili ayın 6. gününde, 2 ila 7 arasında olanlar ayın 7. gününde, 3 ile 8 arasında olanlar ilgili ayın 8. gününde ve 4 ile 9 arasında olanlar da ayın 9. gününde ödemelerini alabilmektedirler.